Ilustračný obrázok (FOTO geralt / pixabay.com)

Umelá inteligencia spoločnosti Amazon nie je zrejme až tak dokonalá, ako si možno niekto myslí. V teste totiž označila hneď niekoľkých amerických senátorov za kriminálnikov, hoci nič nespravili. Najlepšie na tom celom ale je, že väčšina z nich nemala bielu pleť.

Identifikácia prebiehala prostredníctvom pokročilej technológie s autentickým názvom Rekognition, ktorá má kapacity skenovať a porovnávať tváre s tvárami v databáze, aby tak pomohla polícii identifikovať hľadanú osobu alebo niekoho, koho už raz zatkli. Ide jej to totiž podstatne rýchlejšie ako niekomu z nás.

Publikácia The New York Times informuje, že neurónová sieť Amazonu využívala počas spomínaného testu organizácie ACLU až 25 000 verejne dostupných fotografií zatknutých kriminálnikov. Z toho si 28 poplietla s 28 členmi amerického kongresu. A ako píše TNW, väčšina z nich nemala bielu, ale tmavú alebo tmavšiu pleť.

Tvorca Rekognition, spoločnosť Amazon, však tvrdí, že ľudia z ACLU nepoužili odporúčané nastavenia. V opačnom prípade by vraj bol výsledok neporovnateľne lepší.