Dinosaury by sa po povrchu Zeme opäť mohli premávať. Stať by sa to malo skôr než by si si myslel. Svoj projekt oznámil známy paleontológ, Dr. Jack Horner, ktorého práca inšpirovala aj tvorcov známej série filmov Jurský svet.

Ten teraz tvrdí, že vedci pracujú na novej technológii, ktorá im má umožniť doslova vrátiť čas a umožniť dinosaurom opäť chodiť po Zemi.

Stať sa tak má vďaka genetickému inžinierstvu, ktoré je vo vede čoraz využívanejšie. Horner pracuje so skupinkou vedcov z Harvardu a Yale, s ktorými sa pokúša nájsť najbližšieho príbuzného dinosaurov, ktorého DNA sa pokúsia pomocou reverzného inžinierstva doslova prerobiť na dinosaura.

Samozrejme, vtáci sú dinosaury,“ povedal Horner. „Musíme ich len upraviť tak, aby ako dinosaury aj vyzerali,“ dodal.

Sliepkosaurus môže byť realitou

Hornerov tím má začať pracovať s domácimi sliepkami, ktoré majú byť priamymi potomkami dinosaurov. Keď 71-ročný paleontológ s projektom začínal, veril, že dokáže dinosaury priviesť k životu podobným spôsobom aký je vyobrazený aj vo filmovom prevedení. S pribúdajúcim časom a lepším chápaním toho, ako DNA postupom času mizne, však bol nútený zmeniť spôsob, akým chce svoj cieľ dosiahnuť.

Horner sa domnieva, že sliepky ako aj ďalšie živočíchy, ktoré sú „potomkami“ dinosaurov, majú v DNA informácie o svojich predchodcoch. Je preto presvedčený, že túto DNA dokáže pomocou reverzného inžinierstva rozlúštiť a vyrobiť si tak svojho vlastného dinosaura.

Dinosaury mali dlhé chvosty a ruky. Chvosty časom stratili a ruky sa im zmenili na krídla,“ vysvetľuje Horner. „Zmenila sa im tvár, a to zo strašidelného velociraptora na zobáky,“ dodal. Horner si je istý, že sa mu do piatich rokov podarí vytvoriť nového živočícha, ktorého už dnes prezýva ako „sliepkosaurus“. „Mohli by sme vytvoriť vtáka so zubami a zmeniť mu ústa,“ vysvetľuje. „Vlastne, ruky a krídla tiež nie sú až tak náročné. Som si celkom istý, že už čoskoro sa nám to podarí.

TIP REDAKCIE
Jurský park v skutočnosti? Dino-boti od Mattelu vyzerajú až príliš skutočne

To, ako to dopadne, ukáže až samotný čas. Verme však, že sa Hornerovi nepodarí stvoriť T-Rexa. Jedine ak by znášal obrovské vajcia.