Bitcoin

Renomovaný profesor: Špekulanti manipulovali s cenou kryptomeny Bitcoin

Pamätáte si na turbulencie ceny Bitcoin-u, ktoré koncom uplynulého roka otriasali trhom s kryptomenami?

Pamätáte si na turbulencie ceny Bitcoin-u, ktoré koncom uplynulého roka otriasali trhom s kryptomenami? Z čerstvej vedeckej práce odborníka na financie totiž vyplýva, že nešlo o náhodu, ale o sofistikovaný trik, za ktorým stáli ľudia zo známej zmenárne.

Ako informuje ostrieľaný americký plátok The New York Times, ide vraj o Bitfinex. Čo sa týka spomínaného triku, tak na manipuláciu ceny prvej kryptomeny na svete využívali Tether, čo je v podstate ďalšia digitálna mena.

Odhalenie publikoval renomovaný profesor financií, John Griffin, z University of Texas vrátane miestneho študenta s menom Amin Shams. Ani zďaleka však nejde o unikát – podobné pokusy tu v minulosti už boli. Všetky do jedného spája to, že poukazujú na manipulovanie krypto trhu v záujme pár vyvolených.

Vedenie zmenárne to, samozrejme, všetko popiera. Vo vyjadrení pre zvedavé média uviedli, že “Tether nemôže byť použitý na podporu ako ceny kryptomeny Bitcoin, tak ani žiadnej inej mince alebo tokenu v Bitfinexe”.

Za týmito sebavedomými slovami stojí Jan Ludovicus van der Vede, ktorý je momentálne CEO Bitfinexu.

Klesol až o 65 %

Cena Bitcoin-u medzičasom klesla v porovnaní s najvyššou minuloročnou hodnotou o viac ako 60 percent, čo je naozaj dosť. Podľa aktuálnych informácií z Bitstampu stojí jedna digitálna minca iba okolo tých 5 600 eur, čiže markantne menej, ako stála posledné mesiace v roku 2017.

John Griffin však tvrdí, že za tým nestál iba zvýšený dopyt investorov, ako si mnohí zrejme mysleli, ale predovšetkým dobre premyslené manipulácie špekulantov. Tie vraj majú na svedomí minimálne 50 percent z celkového nárastu.

TIP REDAKCIE
Smartfóny Samsung majú problém s poznámkovou aplikáciou Googlu

Tether v akcii?

Špecialisti z Bitfinexu na nafukovanie hodnoty vraj využívali Tether, k čomu profesor s jeho asistentom dospeli, keď sústredili pozornosť na pohyb digitálnych tokenov z a do spomínanej zmenárne. Počas toho si všimli, že zakaždým, keď nastane zhruba tá istá situácia (alebo lepšie povedané vzory správania), tak cena kryptomeny Bitcoin začne z ničoho nič stúpať do výšin.

“Osoba alebo osoby použili sekundárnu digitálnu menu, známu ako Tether, ktorá bola vytvorená a predaná majiteľmi Bitfinexu, aby vďaka nej kúpili tie ostatné kryptomeny,” píše web The New York Times, pričom procesor Griffin dodáva, že jeho práca predstavuje jeden z viacerých dôkazov.

“Tento papier indikuje, že manipulácia hrala pri tých rastoch cien obrovskú rolu.”

Preto už začali zodpovedné americké regulačné úrady konať. Na oficiálne vyjadrenie si ale ešte nejakú chvíľu počkáme.

Total
7
Zdieľaní
Total
7
Zdieľať