light
Light L16

Na pultoch by sa už o pár mesiacov mali objaviť smartfóny, ktoré nebudú mať tri, ale až deväť vzájomne spolupracujúcich fotoaparátov. Technológia od ambiciózneho startupu Light totiž mieri do mobilného priemyslu, kde môže podľa slov odborníkov spôsobiť poriadny rachot.

Stane sa tak po rokoch od predstavenia unikátneho fotoaparátu L16 s až šestnástimi objektívmi, z ktorého bola len krátko po prestavení obrovská mediálna hviezda. Ak by teda s niečim podobným prišiel prvý mobilný telefón na svete, má o pozornosť postarané. Aké výhody to ale so sebou prinesie?

Šialene vyzerajúca technológia od Light využíva viacero objektívov s rozdielnou ohniskovou vzdialenosťou, aby vytvorila jeden kvalitný a detailný záber. Vyššie spomínaný foťák ponúkal 52 Mpx rozlíšenie, no prototyp smartfónu, s ktorým prišiel redaktor z webu Washington Post do kontaktu, mal až o rovných 12 megapixelov viac.

Ako píše Engadget, výrobca vyzdvihuje najmä skvele výsledky pri fotení v zlých svetelných podmienkach, v ktorých vie toto nevšedné riešenie zabezpečiť optimálne množstvo svetla, bohatú porciu detailov a zároveň i nízky digitálny šum. Rovnako sa však chváli aj „pokročilými hĺbkovými efektami“, no bližšie detaily zatiaľ nepoznáme.

Jednou z ďalších výhod je príležitosť meniť hĺbku ostrosti, expozíciu alebo objekt zaostrenia po stlačení spúšte. Jednotlivé fotoaparáty skombinujú nazbierané dáta a vytvoria tak poctivú fotografiu, ktorá v aktuálnych riešeniach nemá obdoby.

K predstaveniu smartfónu s technológiou Light vraj prebehne už v druhej polovici tohto roka. Vzhľadom k značnému technologickému pokroku sa ale treba pripraviť na poriadne mastnú cenovku, pretože tá môže vystreliť až na dve tisícky.