FOTO: Plugin-magazine.com

V poslednom čase si ľudia pri slovnom spojení „elektrické vozidlo“ väčšinou predstavia nadupané mašiny od Tesly alebo iných výrobcov. Nie sú to však len elektrické vozidlá na kolesách, ktorým treba venovať pozornosť.

Dnes si totiž najväčšiu pozornosť vyslúžil elektrický čln Jaguar Vector Racing V20E od tria Jaguar, Vector a Williams, ktorý na jazere Coniston Water v Anglicku dokázal vyvinúť rýchlosť až 142,6 km/h.

Málo?

Aj keď sa ti táto rýchlosť možno nezdá nijak extrémna či špeciálna, je potrebné si uvedomiť, že sa stále bavíme o elektrických člnoch. Jaguar Vector Racing V20E prekonal predošlého držiteľa svetového rekordu o 19 km/h.

TIP REDAKCIE
Hotové šialenstvo: Tento muž poskladal rubikovu kocku za necelých 4,22 sekundy!

Správna technológia a výborne optimalizovaný dizajn

Všetky tri spoločnosti zatiaľ o technológii, ktorá bola použitá v plavidle, mlčia. Pravdepodobne je to však tá istá (alebo podobná), akú Jaguar a Williams aplikujú vo Formula E. Svoju rolu určite má aj aerodynamika, keďže dizajn s len jediným sedadlom je výborne optimalizovaný pre možnosť vozidla vyvinúť čo najväčšiu rýchlosť.

Podľa slov tria to však vyzerá tak, že nový rekordman si svoju pozíciu neudrží tak dlho ako ten predošlý. Spoločnosti chcú totiž v blízkej budúcnosti pracovať na ďalších, omnoho výkonnejších elektrických člnoch. Na potvrdenia týchto teórií si však budeme musieť počkať.