iOS 12

Ako je už v mobilnom priemysle viac-menej tradíciou, aj najnovšia verzia operačného systému iOS prichádza so softvérovými vylepšeniami, aké už nejaký ten čas poznáme z opačnej strany rieky. O čom je teda reč?

Čerstvo predstavený aktualizačný balíček iOS 12 dostal množstvo zaujímavých noviniek vrátane takých, ktoré sú súčasťou výbavy operačného systému internetového giganta Google. Podaktoré z nich prinesie nedávno predstavená verzia Android P, niektoré zas dorazili spolu s tými predchádzajúcimi, čiže sú k dispozícii už dlhšie.

Ako informuje web AndroidAuthority, jednou z týchto podôb je napríklad aj zoskupovanie prichádzajúcich notifikácií podľa určitého pravidla, nástroje na obmedzovanie používania aplikácií alebo nové Memoji, ktoré pripomína to, čo dostal do svojej softvérovej výbavy tohtoročný Galaxy S9 od spoločnosti Samsung. Poďme sa teda pozrieť na detaily.

Stráženie používania

Podobne ako Android P, aj iOS 12 je obohatený o pomerne komplexnú funkcionalitu s maximálne jasnou úlohou – strážiť náš digitálny život. To znamená limity používania nainštalovaných aplikácií a aj podrobná analýza toho, čo s iPhonom alebo iPadom počas dňa robíme. Vďaka tomu budeme vedieť, koľko času trávime so zariadením a jeho softvérom.

Spomínané limity nás po prekročení nami stanoveného času upozornia, aby sme tak boli v obraze, že to s Instagramom alebo Messengerom už trošku preháňame. Dá sa to, samozrejme, ignorovať, no onedlho príde ďalšie, potom ďalšie a zase ďalšie, až túto funkcionalitu nakoniec vypneme alebo ju začneme predsa len počúvať.

Zoskupené upozornenia

Prichádzajúce notifikácie sa po novom triedia podľa typu alebo aplikácie, z akej pochádzajú. Správy napríklad z takého WhatsAppu teda nájdeme pod jedným upozornením v notifikačnej lište, vďaka čomu nadobudneme lepší prehľad nad tým, čo tam v danom momente vidíme. A presne tú istú funkcionalitu ponúka aj systém Android.

TIP REDAKCIE
Analytik: Apple môže prekvapiť, z iPhone SE 2 nemusí byť realita!
via AndroidAuthority

Nové Memoji

Spoločnosť Apple obohatila iOS 12 o Animoji „na steroidoch,“ ktoré nazýva Memoji. Ide o personalizovaných avatarov, pretože pripomínajú črty tváre toho, kto ich vytvára.

Niečo podobné má vo svojej softvérovej výbave aj tohtoročná vlajková loď z dielne juhokórejského giganta, spoločnosti Samsung, ktorá to svoje riešenie nazýva AR Emoji. Princíp je však viac-menej ten istý.

Animoji v Galaxy S9

Automatické kopírovanie

Automatické kopírovanie číselných kódov z SMSky nie je pre používateľov Android smartfónov nič, čo by bolo v ich očiach vnímané ako prelomové. iOS to ale doteraz neponúkal, preto to chce kalifornské jabĺčko napraviť prostredníctvom ďalšej veľkej aktualizácie.

Nová verzia iOS 12 za nás totiž vykoná dvojstupňové overenie – od príchodu textovej správy, až po spracovanie samotného kódu, aby sme nemuseli manuálne prepínať aplikácie a nestrácali tak čas vecami, ktoré za nás vie spraviť náš smartfón.

Inteligentné zdieľanie

Aj nový iOS nám začne navrhovať zdieľanie vyhotovených fotografií s ľuďmi v zábere. Keď vynovená aplikácia Photos od Apple identifikuje tvár niektorého z našich kamošov, ktorý tiež používa dvanástku, tak v tom momente odporučí, aby sme mu ju týmto jednoduchým spôsobom sprístupnili.

Rozpoznávanie ľudí tu s najväčšou pravdepodobnosťou zabezpečuje, podobne ako v prípade operačného systému Android, umelá inteligencia, takže sa môžeme spoľahnúť na veľmi vysokú presnosť. Ako to však funguje v praxi, odhalia až prvé odborné recenzie len včera predstaveného systému iOS 12.