Ako zo sci-fi: UBER ukázal budúcnosť dopravy, toto je jeho lietajúci taxík!

O lietajúcich taxíkoch, ktoré má prevádzkovať spoločnosť UBER, už bolo čo-to počuť. V uplynulých dňoch sme však nadobudli príležitosť vidieť jeden z posledných prototypov.

O lietajúcich taxíkoch, ktoré má prevádzkovať spoločnosť UBER, už bolo čo-to počuť. V uplynulých dňoch sme však nadobudli príležitosť vidieť jeden z posledných prototypov. A to s takou podobou, aká je dnes bližšie k sci-fi filmu, nie k našej realite. 

Ako je teda možné vidieť na vlastné oči trošku vyššie (aj nižšie), tento futuristicky vyzerajúci dopravný prostriedok predstavuje akýsi mix medzi dronom, lietadlom a helikoptérou. Pohon tu ale nezabezpečí kombinácia spaľovacieho motora a fosílneho paliva, ale kombinácia elektromotora a elektrickej energie. Spočiatku ho bude riadiť človek, neskôr to prevezme inteligentný počítač.

Aby mohla táto preprava zákazníkov fungovať, UBER musí najskôr vybudovať špeciálne pristávacie plochy, ktoré zároveň poslúžia aj ako zástavky. Tie umiestni buď na strechy výškových budov alebo popri mestskej dopravnej infraštruktúre, pričom každá jedna plocha zvládne asi 200 vzlietnutí a pristátí za jednu jedinú hodinu.

TIP REDAKCIE
Nevídaná MEGA akcia: Windows 11 v hodnote 150 € úplne zadarmo!

Lietajúce taxíky by sa mali pohybovať vo výške od 300 do 600 metrov, informuje The Verge.

Lietajúci taxík

Už v roku 2023

Unikátna taxi služba bude spustená približne o 5 rokov. Spoločnosť UBER totiž hovorí o roku 2023. Dovtedy musia stihnúť vyrobiť hneď niekoľko lietajúcich dopravných prostriedkov a vybudovať spomínanú infraštruktúru, aby mali kde pasažieri nastupovať či vystupovať.

Zhotovenie taxíka však nezabezpečí priamo UBER, ale jeho výrobní partneri. Tento prototyp im poslúži iba ako vzor, čiže ako akýsi základ pri vývoji ich vlastného riešenia.

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať