Vedci menia názor: Pluto nakoniec môže byť planétou

Pluto je takým nešťastníkom slnečnej sústavy. Ešte v roku 2006 ho vedci degradovali z planéty na trpasličiu planétu.

Pluto je takým nešťastníkom slnečnej sústavy. Ešte v roku 2006 ho vedci degradovali z planéty na trpasličiu planétu. Niekdajšia planéta totiž nespĺňala všetky kritériá, na základe ktorých jej bol na konferencii astronomickej únie v Prahe v roku 2006 tento titul odobraný. Chudáčik Pluto.

Ide však o malé teleso, ktoré je dokonca menšie než Mesiac obiehajúci okolo Zeme. Má veľmi riedku atmosféru obsahujúcu hlavne dusík, metán a oxid uhoľnatý. Vďaka sonde New Horizons už presne vieme ako vyzerá, aký je jeho povrch a dokonca aj to, že na ňom nájdeme niekoľko regiónov. Zmenilo to ale názor vedcov?

Dvaja vedci, Alan Stern a David Grinspoon, ktorí sa podieľali na misii New Horizons napísali článok s názvom „Make Pluto Great Again,“ ktorý publikovali na webe The Washington Post. V ňom sa zaoberajú otázkou, prečo by sa Pluto opäť malo stať planétou.

Porovnanie veľkosti Pluta (vpravo dole) s najväčšími mesiacmi slnečnej sústavy. Mesiace (zľava) Ganymedes, Titan, Kallisto, Io, Mesiac, Európa a Triton Pluto svojím priemerom prevyšujú. Zdroj: Wikipedia

Tri základné kritériá

Aby sa mohla planéta označovať za planétu, musí splniť tri základné kritériá, a to tieto: Musí obiehať okolo Slnka, musí mať dosť vlastnej gravitácie, aby bol objekt približne sférický a musí mať na svojej orbite „vyčistenú cestu“. Tým, že je Pluto súčasťou Kuiperovho pásu, kde aj vzniklo, tretie kritérium porušuje.

TIP REDAKCIE
BLESKOVÁ SPRÁVA: Slovenská pošta upravuje doručovanie zásielok a balíkov! Takto to bude po novom fungovať

Stern a Grinspoon s týmito kritériami nesúhlasia a tvrdia, že k nim vedci prišli veľmi rýchlo a v mnohých prípadoch nesedia. Podľa nich by totiž za planétu nemala byť považovaná ani Zem, keďže kolo nej lieta veľa asteroidov. Definícia planéty zároveň nepočíta s exoplanétami, ktoré sa vyskytujú mimo slnečnej sústavy.

Iná definícia

Planéta by podľa vedcov mala byť definovaná na základe geofyzických vlastností a nie podľa toho, ako obieha okolo Slnka. Stern a Grinspoon sa odvolávajú na ďalší návrh alternatívnej definície planéty: „Okrúhly objekt vo vesmíre, ktorý je menší ako hviezdy.“ To však mnohým ľuďom nesedí, keďže pri takto vágnej definícii by sme za planéty museli považovať aj mesiace.

Jedno je však jasné. Debata o tom či je Pluto planéta alebo nie neutícha, ba práve naopak. Čo na to hovoríš ty? Mali by sme Plutu vrátiť titul planéty alebo sa musí zmieriť s aktuálnou definíciou?

Total
1
Zdieľaní
Total
1
Zdieľať