ASUS ZenFone 5

Taiwanský výrobca spotrebnej elektroniky predstavil ešte začiatkom roka lepšiu mid-range novinku, ktorá v týchto dňoch prešla cez ruky odborníkov z DxOMark. Hlavný fotoaparát ASUS ZenFone 5 sa tak môže pochváliť podobným hodnotením, aké má na konte aj podstatne drahší iPhone 8.

Pretože získal rovných 90 bodov, čo je iba o dva body menej, ako nadobudla spomínaná osmička z dielne kalifornského jabĺčka. Tá však stojí približne raz toľko.

ZenFone 5 kombinuje lepšiu hardvérovú výbavu zo strednej triedy s moderným konštrukčným prevedením, kde dokonca nechýba ani ikonický výrez v displeji. Vďaka nemu pripomína iPhone X. A to isté možno povedať o umiestnení či polohe duálneho fotoaparátu na zadnej strane, kde je okrem iného vidieť i ďalší kus ochranného skla vrátane biometrického snímača odtlačkov.

Technická špecifikácia foto hardvéru tohto podareného kúsku z Ázie zahŕňa špičkový 2,55″ senzor od Sony, model IMX363, s clonou f/1.8, optickou aj elektronickou stabilizáciou obrazu a obrovskými pixelmi, ktoré dosahujú 1,4 µm. Na oficiálnej web stránke sa ale spomína aj širokouhlý záber (až 120 stupňov) či nočný HDR režim.

Skvelý autofocus a dobre vyvážená biela

Odborníkom na fotografovanie sa na záberoch z ASUS ZenFone 5 páči dobrý dynamický rozsah, pekné detaily aj textúra. Avšak iba počas pekného slnečného dňa. Rovnako chvália veľmi rýchle, presné a opakovateľné automatické zaostrovanie alebo skvele vyváženú bielu farbu, a to „vo väčšine situácií“.

Medzi nevýhodami pre zmenu figurujú artefakty pri zapnutom HDR režime, občasný šum v oblastiach záberu, kde je modrá obloha, alebo strata detailov pri používaní blesku.