Plastový odpad

Vedci náhodne objavili spôsob, ako efektívne eliminovať odpad z plastu

Jeden z najväčších problémov našej civilizácie môže byť už onedlho minulosťou. Vedcom sa podarilo vytvoriť takzvaný mutantný proteín s katalytickou aktivitou.

Jeden z najväčších problémov našej civilizácie môže byť už onedlho minulosťou. Vedcom sa podarilo vytvoriť takzvaný mutantný proteín s katalytickou aktivitou, ktorý je schopný v priebehu iba niekoľkých dní rozložiť plastový odpad.

Nešlo však o ich zámer, ale vraj o úplnú náhodu. Preto zostali poriadne prekvapení, keď zistili, čo vlastne dokázali.

Spočiatku iba študovali štruktúru plast-konzumujúcej baktérie (bola objavená v roku 2016) zo smetiska v Japonsku, píše Engadget, no postupom času zistili, že ak aplikujú zopár vylepšení, premenia ju na ešte schopnejší plast-konzumujúci enzým, čo urýchli celý proces. Jeho slabšiu verziu produkuje jeden z miestnych chrobákov.

“V skutočnosti sa ukázalo, že sme vylepšili enzým, čo bolo tak trošku šokom. Je to obrovský a skutočný objav,” prezradil na margo veľkej novinky jeden z členov vedeckého tímu, profesor John McGeehan.


“Mutantnému enzýmu trvá iba pár dní, až začne eliminovať plast – oveľa rýchlejšie, ako to trvá v oceánoch, kde vie pobudnúť i niekoľko storočí. Výskumníci sú ale optimistickí, pretože vedia, že tento proces môže byť ešte rýchlejší,” informuje The Guardian.

Uľahčí nám prácu

Výhoda objavu vedcov tkvie v tom, že nám vie výrazne zjednodušiť a zároveň i znížiť náklady na recykláciu odpadu, aký v týchto dňoch trápi mnoho vyspelých i menej vyspelých krajín po celom svete. Mutantný proteín premení vyhodený plast späť na vstupné komponenty, z ktorých bol vyrobený, takže môžu byť opäť použité na výrobu úplne nového platového obalu.

“Znamená to, že už nemusíme ťažiť ropu, čo v podstate zredukuje množstvo plastu v našom životnom prostredí,” nadšene dodal McGeehan.

Total
5
Zdieľaní