najstarsi pavuk

Vo veku 43 rokov zomrel najstarší pavúk na svete, pomáhal vedcom

Príroda na planéte Zem prišla zrejme o najstaršieho pavúka, aký tu kedy existoval. Volal sa Number 16.

Príroda na planéte Zem prišla zrejme o najstaršieho pavúka, aký tu kedy existoval. Volal sa Number 16 a počas svojho nadštandardne dlhého života slúžil vedcom, aby vďaka nemu skúmali vplyv stresujúceho prostredia na tento špecifický druh. 

Šestnástka sa totiž dožila až 43 rokov, čiže zhruba raz toľko, ako býva za bežných okolností zvykom. Pavúky Giaus Villosus zväčša vydržia približne dve dekády, preto je táto samička tak výnimočná, píše CNET.

Vedecké pozorovanie bolo súčasťou väčšej štúdie, ktorá je zameraná na populáciu pavúkov a všetkého, čo s ňou určitým spôsobom súvisí. Celý proces však prebiehal vo voľnej prírode v západnej oblasti Austrálie a jeho cieľ spočíval v lepšom pochopení dopadu momentálne prebiehajúcich klimatických zmien alebo odlesňovania na ich každodenný život.

“Vďaka našim informáciám môžeme povedať, že ide o najstaršieho pavúka, aký bol kedy zaznamenaný, a jej dlhý život nám umožnil ďalšie skúmanie správania a populačnej dynamiky,” prezradila na margo úmrtia Ph.D. študentka zo School of Molecular and Life Sciences na prestížnej Curtin University, Leanda Mason.

Total
5
Zdieľaní