Ilustračný obrázok

Li-ion batérie čaká dôchodok: Nová alternatíva zo zinku a vody nikdy nevybuchne

Vedci vytvorili taký typ akumulátora, ktorý by v neďalekej budúcnosti mohol nahradiť zaužívanú li-ion technológiu.

Vedci vytvorili taký typ akumulátora, ktorý by v neďalekej budúcnosti mohol nahradiť zaužívanú li-ion technológiu. Novinka vyniká predovšetkým vysokou bezpečnosťou, no hanbiť sa nemusí ani za výdrž. A to ako z krátkodobého, tak aj z toho dlhodobého hľadiska. 

Preto možno už teraz povedať, že takzvaná zinková batéria má pred sebou celkom ružovú budúcnosť. Nie, nejde o nič prevratné – podobné pokusy tu už boli, no ani raz nešlo o tak dokonalý výtvor, že by dokázal konkurovať vyššie spomenutému riešeniu zo súčasných elektronických zariadení.

Bezpečné boli, chýbala im však schopnosť zniesť veľa nabíjacích cyklov vrátane použiteľnej výdrže na jedno nabitie. Preto z nich nikdy nič nebolo. Veci sa ale vďaka odborníkom z US Army Research Laboratory a amerického National Institute of Standards and Technology môžu už čoskoro zmeniť. Ich dielo totiž spotrebiteľom ponúka všetky tri nevyhnutné vlastnosti, bez akých by zostalo iba na papieroch.

“Batérie založené na vode môžu hrať kľúčovú rolu pri prevencii horenia elektroniky, ich energetický priestor a kapacita boli ale limitované – až doteraz. Po prvýkrát tu máme batériu, ktorá dokáže so svojou energetickou hustotou súperiť s li-ion batériami, avšak bez rizika explózie alebo ohňa,” tvrdia vedci.

Bezpečné aj schopné

Ako informuje web CNET, kombinácia zinku a vody tak nahradila potenciálne nebezpečné zloženie zaužívaných li-ion akumulátorov, kvôli ktorým musel gigant Samsung predbežne ukončiť predaj hi-tech phabletu Galaxy Note7. Keďže nastala chyba vo výrobnom procese a nevšimli si ju až do príchodu prvých Android smartfónov na pulty obchodov, na nápravné opatrenia bolo už neskoro. Preto nepomohlo ani zvolávanie, ktoré citeľne navýšilo náklady výrobcu.

Nový typ batérie by teda mohol byť užitočný ako v mobilnom, tak aj v automobilovom, leteckom alebo dokonca i vo vesmírnom priemysle. Kedy sa ho ale dočkáme, zatiaľ ani len netušíme. Dlho to ale zrejme nepotrvá, bezpečnosť používateľov zariadení na elektrickú energiu je predsa kľúčová.