Temnú hmotu možno vo vesmíre pozorovať len vďaka jej gravitačnému pôsobeniu na okolité objekty. V skutočnosti nie je tmavá, ale priehľadná a dodnes sa nachádzala v každej galaxii. Vedci však objavili galaxiu, v ktorej je tejto látky minimálne množstvo.

Vedcov šokoval nový objav galaxie, ktorá ohýba zákony vesmíru. Teórie vedcov sú totiž položené na určitých základoch, ako napríklad, že vesmír je vákuum. Výskumníci na univerzite Yale boli veľmi prekvapení, keď táto galaxia vyvrátila jednu z dlhoročných teórií. Svet si totiž dodnes myslel, že galaxie a temná hmota idú spolu ruka v ruke.

Tím objavil galaxiu použitím rôzneho zariadenia, ktoré zahŕňalo aj ďalekohľady na mieru a objektové spektografy. Detailné snímky galaxie odhalili kolekciu relatívne jasných bodových zdrojov, nazývaných globulárne zhluky. Spektrálne údaje ukázali, že tieto zhluky sa pohybujú výrazne pomalšie, ako by sa v galaxii očakávalo. Pravidlom je, že čím pomalšie sa objekty v nej pohybujú, tým menej tmavej hmoty sa v systéme nachádza. Výpočty tímu dokonca potvrdili, že takmer všetka hmota galaxie sa pripisuje hmote hviezd.

Zdroj: ScienceAlert

Objav vyvrátil teóriu, že všetky galaxie vznikajú z kvapky tmavej hmoty

Pieter van Dokkum, hlavný autor, tvrdí: „Celé desaťročia sme si mysleli, že galaxie začínajú svoju existenciu ako malé kvapky tmavej hmoty a až potom sa stane všetko ostatné: plyn sa stane súčasťou temnej hmoty, potom sa zmení na skutočné hviezdy, ktoré sa pomaly vybudujú a skončíme pri galaxii ako je aj Mliečna dráha.“ Taktiež uviedol, že neexistuje žiadna teória, ktorá by predpovedala takéto typy galaxií.

TIP REDAKCIE
Vedci vytvorili potomka myší rovnakého pohlavia, žil až do dospelosti

Existujú však špekulácie o tom, že galaxia neobsahuje temnú hmotu kvôli rôznym katastrofickým udalostiam alebo kvôli tomu, že bola ovplyvnená inou dominantnejšou formujúcou sa galaxiou. Najnovší objav je teda veľkou záhadou, a preto tím hľadá ďalšie galaxie, ktoré by sa na túto tajomnú podobali.