AKTUÁLNE: Vo veku 76 rokov zomrel uznávaný vedec Stephen Hawking

Zomrel uznávaný vedec, autor mnohých prác, ktoré zmenili ľudstvo.

1

Opustil nás popredný britský teoretický fyzik Stephen Hawking, ktorý sa do histórie ľudstva zapísal ako svetový vedec pracujúci zo svojho špeciálne upraveného kresla. Hawking mal 76 rokov, jeho úmrtie potvrdil hovorca rodiny.

Hawking trpel amyotrofickou laterálnou sklerózou (ALS), ktorá paralyzovala jeho telo už od veku 21 rokov. Lekári mu nedávali veľa nádejí na život, on ich však prekvapil a dožil sa aj so zákernou chorobu viac ako 50 rokov.

Bol to veľký vedec a výnimočný muž, ktorého práca a posolstvo budú žiť mnoho rokov,“ uviedli jeho deti Lucy, Robert a Tim. Hawking bol síce fyzicky paralyzovaný, jeho myseľ však bola voľná, o čom svedčili mnohé výskumy a knihy.

Azda najznámejšou knihou, ktorú Hawking napísal je „Krátke dejiny času,“ ktorá sa okamžite stala bestsellerom. Dá sa tvrdiť, že Hawking je, resp. bol jednou z najväčších vedeckých celebrít od čias Alberta Einsteina. Len veľmi ťažko by ste hľadali niekoho, kto o ňom nepočul.

Moja choroba mi v práci teoretického fyzika neprekáža. Na miesto toho mi dokonca určitým smerom pomohla,“ napísal raz Hawking. Vedec sa počas jeho kariéry okrem vedeckých prác podieľal aj na tvorbe seriálov ako The Simpsons či The Big Bang Theory. Natočený bol o ňom aj film The Theory of Everything, ktorý vyhral Oscara.