Máš rád vesmír? Tieto videá ti ukážu, aká je naša planéta malá a história krátka

Vesmír fascinuje mnohých ľudí. V tomto obrovskom nekonečnom priestore sa nachádzame aj my a naša planéta. V týchto videách však ľudí robí vo vesmíre ich veľkosť a história takmer bezvýznamnými.

Vesmír fascinuje mnohých ľudí. V tomto obrovskom nekonečnom priestore sa nachádzame aj my a naša planéta. V týchto videách však ľudí robí vo vesmíre ich veľkosť a históriu takmer bezvýznamnými.

Tieto krátke videá o vesmíre nám ukážu, akú rolu vo ňom vlastne zohrávame. Sú skutočne zaujímavé a fanúšikovia vesmíru svojim očiam istotne ulahodia. Prvým je časozberné video od Johna Boswella, v ktorom môžeme sledovať tvorbu a rast vesmíru od veľkého tresku až po súčasnosť. Každá sekunda jeho videa reprezentuje 22 miliónov rokov. Počas desiatich minút Boswell vysvetľuje základy toho, ako sa vesmír vyvíjal od zrodenia hviezd, galaxií a čiernych dier až po supernovy.

V asi šiestej minúte videa sa objaví aj naše slnko a začne sa formovať slnečná sústava. My ľudia sa však objavíme až v poslednej sekunde. Naši predkovia sa na Zemi začali pohybovať asi pred 6 miliónmi rokmi, zatiaľ čo moderný človek sa vyvinul len pred 200 000 rokmi. Video teda krásne zobrazuje, akí sme vo vesmíre maličkí a akú máme krátku históriu. Vo videu sme teda neobstáli ani celú sekundu, no i tak môžeme byť na seba pyšní, že sme za tak krátky čas stihli dosiahnuť tak veľa.

TIP REDAKCIE
Squid Game je hit: Netflix vraj rozprávkovo zbohatol, takú sumu nečakali ani oni!

Ďalším videom je video zdieľané Harrym Evettom. V ňom prakticky preskúmava vesmír pomocou veľkostí mesiacov, planét a hviezd. Ku koncu zájde aj ďalej a ukáže nám čierne diery a dokonca celé galaxie. Sledovanie tohto videa ťa rozhodne nenechá chladným. Budeš prekvapený, ako veľké sú niektoré hviezdy a na chvíľu budeš mať pocit, že Zem je vo vesmíre len zrniečkom piesku.

 

Total
25
Zdieľaní
Total
25
Zdieľať