Má kolesá, krídla a vrtule: Slováci vytvorili auto, ktoré vie vertikálne vzlietnuť aj pristáť

O slovenskom AeroMobile sme už čo-to počuli. Svetlo sveta však uzrela jeho vynovená verzia, ktorá má ambície zmeniť spôsob, akým dnes fungujú konvenčné taxíky.

O slovenskom AeroMobile sme už čo-to počuli. Svetlo sveta však uzrela jeho vynovená verzia, ktorá má ambície zmeniť spôsob, akým dnes fungujú konvenčné taxíky. Nudná jazda po cestách bude vďaka nej obohatená o vertikálny vzlet či vertikálne pristávanie. 

Niečo také umožní konštrukčné prevedenie piatej verzie konceptu s názvom AeroMobil 5.0 VTOL (vertical take-off and landing), štyrmi kolesami, dvomi vysúvacími krídlami, dvomi motormi a dvomi menšími vrtuľami. Táto netradičná fúzia leteckého priemyslu s automobilovým mu umožní buď zostať na zemi alebo lietať vo vzduchu, aby sa tak vyhol dopravnej zápche na cestnej infraštruktúre. Pasažier má navyše k dispozícii i plnú konektivitu.

Nový AeroMobil 5.0

Elektrika a futuristický dizajn

Verziu 5.0 poháňa elektrická energia a čo sa týka samotného dizajnu, ako je možné vidieť, hybridný dopravný prostriedok dostal parádne vyzerajúci futuristický nádych. Rovnako ale nezabudli ani na autonómny systém, vďaka čomu by bol z čerstvého konceptu AeroMobilu špičkový samojazdiaci a zároveň aj samolietajúci taxík pre štyroch pasažierov.

Za jeho zhotovením stoja Slováci z rovnomennej spoločnosti, pričom samotné predstavenie vynovenej verzie prebehlo počas dnešného dňa. S výrobou však začnú až po verzii AeroMobil 4.0 STOL (short take-off and landing capability), ktorá už na vzlietnutie potrebuje krátky rozbeh, kvôli čomu je ideálna na dopravu medzi mestami, nie priamo v mestách. Jej dojazd navyše dosahuje až 700 kilometrov, elektriku tu totiž nahradili fosílie.

TIP REDAKCIE
Vývojári si trhajú vlasy: Huawei AppGallery umožňuje sťahovanie platených aplikácií úplne zadarmo (AKTUALIZOVANÉ)

AeroMobil 4.0 STOL využíva niekoľko patentovaných technológií, vysoko inovatívny spaľovací motor a má výhodu, že využíva existujúcu leteckú a automobilovú technológiu, jedinečnú kombináciu, čím dosahuje oveľa väčšiu energetickú účinnosť, rýchlosť a dosah než ktorýkoľvek elektrický VTOL,” prezradil na margo noviniek predseda spoločnosti AeroMobil, Patrik Hessel.

Príchod na trh môže nastať ešte skôr, ako skončí rok 2020, pretože na tento produkt nespadajú regulácie, aké musia dodržiavať alternatívy na elektrickú energiu. Verzia 5.0 by preto mohla pár rokov meškať.