Tieni, ale aj nabíja: Nový materiál spraví z bežných okien solárne panely

Špičkoví chemici z prestížnej americkej univerzity zhotovili materiál, vďaka ktorému môžno vyrobiť hi-tech okno.

Špičkoví chemici z prestížnej americkej univerzity zhotovili materiál, vďaka ktorému môžno vyrobiť hi-tech okno. A hoci by ho v súčasnosti trápilo veľa nedostatkov, jedného dňa nám bude ako tieniť slnečné lúče, tak aj dopĺňať šťavu do našich smartfónov.

Vedci musia však najskôr prísť na spôsob, akoby vedeli zredukovať súčasnú reakčnú teplotu, ktorá je potrebná na premenu, a zároveň zabezpečiť, aby sa z dočasného solárneho panelu opäť stal priesvitný materiál aj bez našej pozornosti.

Jeho špeciálna vrstva pozostáva z atómov reagujúcich na teplotu cez 100 stupňov Celzia. Keď s ňou prídu do kontaktu, automaticky vytvoria kryštálovú štruktúru s kapacitami doslova pohlcovať slnečné lúče. Tie môžu byť následne využité na výrobu zelenej elektrickej energie, informuje vedecký web ScienceNews.

Vytvorenie spomínanej kryštálovej štruktúry zároveň spôsobí, že sa z pôvodne priesvitného materiálu stane materiál s tmavým sfarbením, takže hi-tech okno v podstate nepotrebuje žiadne žalúzie a ani nič podobné.

TIP REDAKCIE
Tesla dosiahla významný míľnik: Tento rok stihla vyrobiť vyše 1 milióna elektromobilov!

Dva hlavné problémy

Jeden z dvoch hlavných problémov spočíva iba v tom, že vedci zatiaľ netušia, ako zabezpečiť automatizovaný prechod do pôvodnej štruktúry. Deaktivácia solárneho panelu a sfarbenia prebieha až keď je tento prelomový materiál v kontakte s vlhkosťou, čo momentálne prebieha iba manuálne.

Rovnako ich však trápi až príliš vysoká reakčná teplota o veľkosti 105 stupňov Celzia. Tých 70 (aj menej) by vraj bolo ideál.

Total
34
Zdieľaní
Total
34
Zdieľať