Starman na dlhej ceste

Vizionár zverejnil krátke video, kde nám predviedol, ako si predstavuje dnešnú premiéru ozrutnej nosnej rakety Falcon Heavy. Samozrejme, súčasťou toho celého je aj jeho elektromobil, ktorý bude brázdiť prázdnotu neďaleko Marsu.

Úlohou rakety Falcon Heavy je dopraviť Tesla Roadster prvej generácie na orbitu Slnka, a to spolu so Starmanom – šoférom vesmírneho fára. Presne tak, Elon posadí na sedadlo šoféra figurínu v štýlovom skafandri a pustí jej rovnomennú pesničku od hviezdy s menom David Bowie.

Muskmobil pôjde na ten typ heliocentrickej obežnej dráhy, ktorej sa hovorí Trans-Mars injekcia,píše PopularMechanics. Vďaka tomu by mal byť v určitých intervaloch na krátku dobu fyzicky blízko Marsu, ale aj Zeme.

Ak si to niekto nevie predstaviť, nižšie si môže pozrieť spomínanú animáciu, kde je vidieť ako veľkolepý štart nosnej rakety, tak aj spôsob, akým sa budú jednotlivé časti konštrukcie postupom času vracať späť na Zem.

Konštrukcia pozostáva z troch boosterov a jedného jadra s nákladným priestorom a vlastným, trošku menším boosterom – inými slovami aj pohonným systémom.

Keď jadro vynesú do požadovanej výšky, všetky tri pohonné systémy sa postupne odpoja a prostredníctvom techniky propulzívneho pristávania ušetria vesmírnej spoločnosti SpaceX niekoľko miliónov dolárov za nezničený hardvér, ktorý môžu potom opraviť a znovu použiť pri ďalšej misii. V tom tkvie čaro jej úspechu.

Jadro rakety Falcon Heavy využije vlastný pohon a keď bude na správnom mieste, otvorí nákladný priestor, kde má skrytého Roadstera so Starmanom. Elektromobil sa po vyložení začne spolu s planétami slnečnej sústavy pohybovať okolo Slnka a tam skončí jeho epická úloha.

TIP REDAKCIE
Motorola Razr nevydržala test odolnosti. Výrobca ho spochybňuje