Veľkolepý Falcon Heavy na štartovacej rampe

Jednu z najväčších vesmírnych rakiet už o pár dní čaká prvý ostrý štart, po ktorom sa vydá na svoju prvú cestu. Tentokrát ale ešte zatiaľ nebude pristávať na žiadnej inej planéte, ani na Mesiaci.

Jej úloha totiž spočíva v dopravení prvej generácie športovo ladeného elektromobilu Tesla Roadster na takzvanú heliocentrickú dráhu, aby tak po boku červenej planéty krúžil okolo Slnka. Šialené, že?

Elon Musk, šéf vesmírnej spoločnosti SpaceX (pre niekoho aj blázon), tak chce celému svetu ukázať, že sme pripravení na medziplanetárne cestovanie naprieč priestorom okolo našej modrej planéty. Či to tak naozaj je, uvidíme na vlastné oči už 6. februára.

Na tento deň D má veľkolepý Falcon Heavy, ktorý bol po prvýkrát odhalený ešte v roku 2011, naplánovaný prvý vzlet, okolo ktorého je momentálne obrovský hype. Média doslova šalejú a verejnosť spolu s nimi, a o to presne vizionárovi aj ide. Ak bude premiéra úspešná, započne nová éra vesmírneho priemyslu. A niečo také si predsa vyžaduje dostatok pozornosti.

Dámy a páni, toto je Falcon Heavy

Z neodborného uhla pohľadu sa dá povedať, že toto monštrum tvoria tri menšie nosné rakety Falcon 9 s niekoľkými motormi Merlin 1D, ktoré SpaceX využíva na dopravu nákladu pre astronautov na Medzinárodnej vesmírnej stanici alebo vynášanie satelitov pre rôzne súkromné spoločnosti.

Z toho odborného, alebo lepšie povedané technického uhla ide o jednu raketu Falcon 9 a dva modifikované primárne pohonné systémy (hovor tomu aj booster, ako len chceš), ktoré pripevnili na ľavú aj pravú stranu rakety, aby jej tak pri štarte pomáhali vzlietnuť.

TIP REDAKCIE
Elon Musk: Elektrický pickup od Tesly bude jedinečný, ukážeme ho cez leto

Jeho prvá časť konštrukcie sa skladá z troch 9-motorových jadier Falcon 9, čiže 27 motorov Merlin dohromady generuje pri vzlete ťah o veľkosti viac ako 22 000 kN, čo predstavuje približne osemnásť lietadiel 747.

Kombinácia toľkých raketových motorov poskytne Falcon Heavy dostatok sily, aby bolo jedného dňa možné zobrať na povrch červenej planéty náklad s váhou takmer 17 ton. Pokiaľ by ale raketa išla iba na orbitu Zeme, tak unesie až cez 50. Ťah primárneho pohonného systému pýchy Elona Muska, ktorý sa po čase od toho sekundárneho s nákladným priestorom odpojí, dosahuje dychberúcich 22 819 kN, čo je v porovnaní s najbližším konkurentom, Delta IV Heavy, až o 13 399 kN viac.

Čo sa týka rozmerov, nosná raketa je dlhá 70 metrov a cez 12 metrov široká, takže ak prvý ostrý štart klapne, stane sa znej najväčšia (aj najsilnejšia) vesmírna rakete v prevádzke. Väčší je momentálne iba Saturn V, no ten sa nepoužíva od roku 1973. Vizionár má teda opäť jedinečnú príležitosť získať veľmi vzácne prvenstvo.

Falcon Heavy váži 1 420 788 kilogramov, ktoré nám v neďalekej budúcnosti pomôžu aj s kolonizáciou iných vesmírnych objektov.

Falcon Heavy bol od samotného počiatku navrhnutý tak, aby zobral človeka do vesmíru a opäť priniesol možnosť lietať na Mesiac alebo Mars.

Falcon Heavy

Koľko to vôbec bude stáť?

Ako píše SpaceX priamo na svojom webe, kde je k dispozícii cenník ako pre Falcon 9, tak aj pre Falcon Heavy, cena jedného letu začína na zimomriavky spôsobujúcich 90 miliónoch dolároch. Tentokrát sa ale bude letieť iba za náklady, takže suma, akú Elon Musk za túto šou zaplatí, bude podstatne nizšia.

TIP REDAKCIE
Až 100 000 kamiónov ročne: Elon Musk prezradil kadenciu výroby Tesla Semi

Mnohí z vás nepochybne vedia, že ak pôjde všetko podľa plánov, tak sa použitý hardvér vráti vďaka takzvanej technike propulzívneho pristávania späť na Zem, takže to bude predovšetkým o palive. O aké čísla ale konkrétne ide, nevieme.

Šou je za dverami

Ako som už spomínal, vzlet rakety Falcon Heavy nastane už o pár dní, konkrétne 6. februára. A to na zrekonštruovanej štartovacej rampe 39A, ktorá je súčasťou známeho floridského komplexu Kennedy Space Center.

Šou sa dá sledovať buď priamo cez livestream vesmírnej spoločnosti SpaceX alebo môžete zvoliť alternatívu so slovenským komentátorom, v čom má prsty organizácia SOSA (Slovak Organisation for Space Activities). Vstupenky pre tých, ktorí chcú túto veľkolepú premiéru vidieť priamo na mieste činu, stoja od 35 do 190 dolárov.

Elonov Roadster v chrumkavom midnight cherry prevedení je už pripravený.