Toto sú aplikácie, ktoré najviac vybíjajú batériu, spomaľujú telefón a spotrebúvajú dáta

Tieto aplikácie dávajú tvojmu telefónu poriadne zabrať.

0
Zdroj: Avast

Spoločnosť Avast vydala svoju štvrťročnú analýzu dopadu Android aplikácií na zariadenia. Technici merali to, ako aplikácie spomaľujú zariadenia, ako ich vybíjajú a ako veľmi zapĺňajú úložisko.

Aplikácie sú absolútnym základom toho, čo telefón vie alebo naopak, čo nevie. Prinášajú so sebou aj starosti. Môžu totiž mať citeľný dopad na to, ako sa po ich inštalácii a používaní správa celý systém, ako dlho vydrží batéria a čo si do zariadenia okrem spomínaných aplikácií môžete dať. Niektoré z nich sú totiž poriadne objemné.

Spoločnosť Avast patrí medzi technologických lídrov, už niekoľko rokov prináša štvrťročné správy o tom, ktoré aplikácie patria medzi najobľúbenejšie, najobjemnejšie, najviac zaťažujúce batériu a podobne. Poďme sa na to teda pozrieť. Nižšie nájdete rebríčky aplikácie poskladané spoločnosťou Avast.

TOP 50 najpoužívanejších aplikácií – vyhráva Facebook a WhatsApp

Facebook a WhatsApp sú dve z najsťahovanejších aplikácií na našich smartfónoch. Až za nimi sa objavili aplikácie ako Google Chrome, Skype, Word a ďalšie. Zaujímavé je, že Facebook je zodpovedný až za 4 z TOP 5 najsťahovanejších aplikácií (Facebook, WhatsApp, Messenger, Instagram).

Avast zároveň zistili, na akých zariadeniach ľudia spomínané aplikácie spúšťali najčastejšie. Prvé miesto obsadil Samsung Galaxy S5, druhé Galaxy S7 a tretie Galaxy S6. Až 9 z 10 zariadení patriacich do TOP 10 patrilo Samsungu, na 5. mieste sa mihol Huawei P8 lite.

Celkový negatívny vplyv na zariadenie

V tomto zozname nájdeš aplikácie, ktoré bežia na pozadí. Sú tzv. tichými zabijakmi, ktoré sa spúšťajú automaticky či už sa ti to páči alebo nie. Aplikácie zariadenia zaťažujú batériu, mobilné dáta a úložisko.

Negatívny vplyv na výdrž batérie

Ak si často dopisuješ s rodinou a priateľmi tak vedz, že za zhoršenú výdrž batérie pravdepodobne môže jedna z tebou používaných aplikácií. V TOP 10 sa umiestnil WhatsApp, ChatOn či WeChat. Prvé miesto však obsadila aplikácia od Samsungu – AllShare. Spomenieme aj Facebook a paradoxne aj aplikáciu DU Battery Saver, ktorá vraj má s batériou pomáhať, naopak ju však vybíja.

TIP REDAKCIE
Ťažká váha z Nemecka nezaháľa: BMW prinesie batérie s až 3x lepšou výdržou, ako majú dnes

Negatívny vplyv na úložisko

Úložiská smartfónov sa rozširujú len veľmi pomaly. Samozrejme, stále je tu možnosť použiť microSD kartu, no to už nie je ono. Ktoré aplikácie teda v roku 2017 zapĺňali najviac miesta? Na prvom mieste sa neprekvapivo umiestnil Facebook, na druhom Spotify a na treťom Instagram. Na prvý pohľad zvláštne umiestnenie Messengeru je opodstatnené prehnanou funkcionalitou vo forme rôznych nálepiek a filtrov. Zoznam zakončujú prehliadače Firefox, Chrome a nechýbajú ani Google mapy.

Negatívny vplyv na mobilné dáta

Ak máš predplatených len „pár“ megabajtov mobilných dát, tomuto rebríčku by si mal venovať špeciálnu pozornosť. Ide totiž o aplikácie, ktoré milujú mobilné dáta. Na prvom mieste sa neohrozene umiestnil Netflix, spomenieme ale aj taký Snapchat a aplikáciu Clean Master. Opäť sa v rebríčku objavuje aplikácia, ktorá nám má s telefónom pomáhať, robí však pravý opak.

Tak čo, ktoré aplikácie máš nainštalované ty? Prekvapuje ťa, ako niektoré aplikácie, ktoré by si nečakal, môžu spomaľovať alebo inak ovplyvňovať zariadenia?