Android P

Android P na pretrase: Podpora pre netradičné displeje, radikálna zmena vzhľadu a digitálna asistencia

Prvý náhľad na novú verziu operačného systému Android získame až niekedy v máji, v rámci vývojárskej konferencie Google I/O 2018.

Prvý náhľad na novú verziu operačného systému Android získame až niekedy v máji, v rámci vývojárskej konferencie Google I/O 2018. Nová verzia operačného systému, zatiaľ podľa logickej postupnosti nazývaná ako Android P, ale o sebe dáva vedieť už teraz.

Samozrejme, prvotné informácie nemusia byť úplne presné a určite ich nie je veľa. Na očakávanú cestu inovácií najpoužívanejšieho mobilného operačného systému ale navedú dobre.

Informácie o novej verzii OS Android prichádzajú od autorov serveru Bloomberg, ktorí sa odvolávajú na nemenované zdroje oboznámené s dianím okolo vývoja.

Android P bude podľa nich disponovať podporou pre netradičné displeje. Za netradičnými displejmi sa ukrýva tzv. „notch“, teda výrez v hornej časti displeja, s ktorým prišiel Apple iPhone X. Už teraz sa špekuluje o niekoľkých výrobcoch Android smartfónov, ktorí si takéto prevedenie osvoja.

Android P
Výrez podobný tomu v zariadení iPhone X zavíta aj do sveta Android smartfónov © Apple

Veľmi hrubé špekulácie dokonca hovoria, že výrez v displeji bude mať aj tretia generácia smartfónov Google Pixel. Tejto informácii by sme ale zatiaľ veľkú váhu neprikladali.

Nadšencov digitálnych inteligentných asistenčných služieb poteší hlbšie prepojenie s nástrojom Google Assistant. Priamo na digitálneho asistenta od Google môže odkazovať typický panel pre vyhľadávanie, ktorý sa bežne nachádza na domácej obrazovke smartfónov.

TIP REDAKCIE
SpaceX píše históriu: Do vesmíru vynesie doposiaľ najťažší satelit!

Skôr je ale namieste podpora pre vývojárov tretích strán, ktorí by mohli schopnosti a funkcie služby Google Assistant integrovať, resp. využívať vo svojich aplikáciách.

Android P
Google to s digitálnou asistenciou myslí vážne. S novou verziou operačného systému Android bude prepojená užšie © Google

Nemenej zaujímavo pôsobí informácia o „drastickej zmene vzhľadu“. Toto hlásenie síce pôsobí revolučne, no neočakávali by sme úplne nové užívateľské prostredie, farby, ikony či logiku usporiadania a ovládania prvkov prostredia. Výrazné zmeny by mohli užívateľov odplašiť a je namieste grafické zmeny zavádzať postupne.

Vzhľad, predbežne opisovaný ako Material Design 2, by údajne mohol prilákať jedincov, ktorí inklinujú k systému iOS od Apple. Ako inak, aj tento rok predstavuje veľkú hádanku cukrovinkový prívlastok k číselnému označeniu novej verzie.

Android P
Páči sa vám Material dizajn? Google ho plánuje vylepšiť © uxhow.com

Android 9.0 P má byť v interných kruhoch označený ako Pistachio Ice Cream, čiže pistáciová zmrzlina. Komerčné označenie ale bude s najväčšou pravdepodobnosťou iné ako pracovný variant.

Až o pár týždňov a mesiacov uvidíme, čo Google nakoniec vymyslel.