Prvý náhľad na novú verziu operačného systému Android získame až niekedy v máji, v rámci vývojárskej konferencie Google I/O 2018. Nová verzia operačného systému, zatiaľ podľa logickej postupnosti nazývaná ako Android P, ale o sebe dáva vedieť už teraz.

Samozrejme, prvotné informácie nemusia byť úplne presné a určite ich nie je veľa. Na očakávanú cestu inovácií najpoužívanejšieho mobilného operačného systému ale navedú dobre.

Informácie o novej verzii OS Android prichádzajú od autorov serveru Bloomberg, ktorí sa odvolávajú na nemenované zdroje oboznámené s dianím okolo vývoja.

Android P bude podľa nich disponovať podporou pre netradičné displeje. Za netradičnými displejmi sa ukrýva tzv. „notch“, teda výrez v hornej časti displeja, s ktorým prišiel Apple iPhone X. Už teraz sa špekuluje o niekoľkých výrobcoch Android smartfónov, ktorí si takéto prevedenie osvoja.

Android P
Výrez podobný tomu v zariadení iPhone X zavíta aj do sveta Android smartfónov © Apple

Veľmi hrubé špekulácie dokonca hovoria, že výrez v displeji bude mať aj tretia generácia smartfónov Google Pixel. Tejto informácii by sme ale zatiaľ veľkú váhu neprikladali.

Nadšencov digitálnych inteligentných asistenčných služieb poteší hlbšie prepojenie s nástrojom Google Assistant. Priamo na digitálneho asistenta od Google môže odkazovať typický panel pre vyhľadávanie, ktorý sa bežne nachádza na domácej obrazovke smartfónov.

Skôr je ale namieste podpora pre vývojárov tretích strán, ktorí by mohli schopnosti a funkcie služby Google Assistant integrovať, resp. využívať vo svojich aplikáciách.

Android P
Google to s digitálnou asistenciou myslí vážne. S novou verziou operačného systému Android bude prepojená užšie © Google

Nemenej zaujímavo pôsobí informácia o „drastickej zmene vzhľadu“. Toto hlásenie síce pôsobí revolučne, no neočakávali by sme úplne nové užívateľské prostredie, farby, ikony či logiku usporiadania a ovládania prvkov prostredia. Výrazné zmeny by mohli užívateľov odplašiť a je namieste grafické zmeny zavádzať postupne.

Vzhľad, predbežne opisovaný ako Material Design 2, by údajne mohol prilákať jedincov, ktorí inklinujú k systému iOS od Apple. Ako inak, aj tento rok predstavuje veľkú hádanku cukrovinkový prívlastok k číselnému označeniu novej verzie.

TIP REDAKCIE
Google sprísňuje pravidlá, mnohé aplikácie už nebudú môcť pristupovať k správam a hovorom
Android P
Páči sa vám Material dizajn? Google ho plánuje vylepšiť © uxhow.com

Android 9.0 P má byť v interných kruhoch označený ako Pistachio Ice Cream, čiže pistáciová zmrzlina. Komerčné označenie ale bude s najväčšou pravdepodobnosťou iné ako pracovný variant.

Až o pár týždňov a mesiacov uvidíme, čo Google nakoniec vymyslel.