K Zemi sa rúti čínska vesmírna stanica: Kam dopadne a hrozí nám vôbec nebezpečenstvo?

K Zemi sa rúti čínska vesmírna stanica, no nebude predstavovať žiadne nebezpečenstvo. Na našu planétu už totiž dopadli omnoho väčšie, ťažšie a horšie veci ako je táto.

K Zemi sa rúti čínska vesmírna stanica, ktorá však pre nás nebude predstavovať žiadne nebezpečenstvo. Na našu planétu už totiž dopadli omnoho väčšie, ťažšie a horšie veci, ako je táto.

Možno to na prvý pohľad vyzerá ako nebezpečná situácia, pod ktorou si predstavíte, ako z neba padá obrovské teleso rozmliaždené na objemné kusy. Je pravda, že sa na nás rúti vesmírna stanica a niektoré kusy by mohli pád na Zem prežiť. Ide však o bežnú vec. Stanica s názvom Tiangong-1 stratila kontakt s čínskou vesmírnou agentúrou v roku 2016 po tom, čo predĺžili v roku 2013 jej životnosť. Predpokladá sa, že na Zem dopadne niekedy v marci tohto roka.

Na Zem dopadli už aj horšie veci

Čína nie je ani prvá a určite nebude ani posledná. Nekontrolovaný návrat na Zem sme už prežili niekoľkokrát. V roku 2011 vypustili do vesmíru kozmickú loď Rusi. Bola určená pre Mars, no technológia zlyhala a loď ostala zaseknutá na nižšej obežnej dráhe Zeme. Vážila asi 13,5 tony a na Zem do Tichého oceánu sa nekontrolovaným spôsobom vrátila v roku 2012. Padla k nám aj vesmírna stanica od NASA, ktorá vážila pekných 72,5 tony.

Vesmírna stanica Sky Lab od NASA

Stanica Tiangong-1 je masívna a v minulosti slúžila ako prvá čínska vesmírna stanica s posádkou. Do vesmíru sa zavítala v roku 2011. Modul váži takmer 8,5 tony, je teda zrejmé, že na Zem isto niečo dopadne. Bude to okolo 10 až 40 percent materiálu, čo tvorí asi 1 – 3,5 tony. Očakávať kusy stanice bude môcť zrejme len oceán a neobývané oblasti sveta.

Ak ste sa teda obávali, že by vám mohol nejaký vesmírny materiál z Číny prevŕtať strechu, hoďte to za hlavu. Všetko bude v poriadku.