Čaká nás zdraženie grafických kariet, dôvodov je niekoľko

Chceš na dnešný deň „super“ správu? Myslel som si. Čo tak fakt, že cena grafických kariet v prvom štvrťroku 2018 nemá klesať ale naopak stúpať?

Chceš na dnešný deň „super“ správu? Myslel som si. Čo tak fakt, že cena grafických kariet v prvom štvrťroku 2018 nemá klesať ale naopak stúpať? Presne s takouto informáciou prišiel taiwanský web DigiTimes, ktorý predpokladá, že k navýšeniu ceny príde už vo veľmi blízkej budúcnosti.

Navýšenie cien by sa malo dotknúť hlavne mid-range a high-end modelov, ktoré by mali v priemere stáť o 5 až 20 dolárov viac. Vďaka tomu, že ako špeciálne u európskych predajcov funguje kurz dolára k euru môžeme odvodiť, že na Slovensku za grafické karty taktiež zaplatíme o 5 až 20 viac, akurát nie dolárov ale eur.

Za zvýšením ceny grafických kariet môže ťaženie kryptomien, ako Bitcoin či Litecoin

No a čo stojí za zvyšovaním cien? Kryptomeny, o ktorých ťaženie je stále vysoký záujem, aj keď experti predpovedali, že by sa mal znížiť. Pre ťaženie sa využívajú práve grafické karty, ktoré sa predávajú rýchlejšie, než býva zvykom. Na ošiali okolo kryptomien zarobili azda všetci výrobcovia grafických kariet, vrátane Asus, Gigabyte či MSI.

Pod veľký dopyt po grafických kartách sa podpísal aj titul PUBG

Zaujímavé je, že ďalším ťahúňom predaja grafických kariet je herný hit PUBG alebo Player Unknown’s Battleground, ktorý na plynulý chod potrebuje novšiu, resp. výkonnejšiu grafickú kartu. Niekoľko testov potvrdilo, že pre pohodlné hranie vo FullHD rozlíšení hráči potrebujú aspoň GTX 1060.