Držte si klobúky: Prichádza Wi-Fi 802.11ax, nový štandard so šialenou rýchlosťou!

Intel nedávno prezradil, že pracuje do čipov, ktoré by už koncom tohto roka mohli ponúknuť kompatibilitu s novým štandardom Wi-Fi – 802.11ax. Vyznačuje sa šialenými rýchlosťami.

Intel nedávno prezradil, že pracuje do čipov, ktoré by už koncom tohto roka mohli ponúknuť kompatibilitu s novým štandardom Wi-Fi – 802.11ax. Vyznačuje sa šialenými rýchlosťami.

Nová generácia Wi-Fi má byť rýchlejšia a mať lepší výkon, hlavne v prostrediach, ktoré sú na Wi-Fi siete bohaté. Intel má čipy s podporou Wi-Fi 802.11ax pre routery a iné spotrebiteľské zariadenia, ako smartfóny, dokončiť ešte tento rok, k prvým majiteľom sa dostanú až o niečo neskôr. Očakávaný dátum dostupnosti pre širokú verejnosť je 2019. Dôvodom je fakt, že certifikácia má prebehnúť práve budúci rok, čo je pre výrobcov jasným signálom, že nový štandard je skutočne hotový a že sa môžu pustiť do práce na nových zariadeniach.

Nový štandard ponúkne vyššiu rýchlosť a lepšiu prácu s viacerými klientmi

V čom je Wi-Fi 802.11ax lepšia

Doterajšie štandardy Wi-Fi sa zameriavali na čo najvyššiu maximálnu teoretickú rýchlosť – 54 Mbps pre 802.11g, 1.3 Gbps pre 802.11ac, atď. Rýchlosť má zvýšiť aj štandard 802.11ax, no nejde o jej hlavnú výhodu. Nový štandard chce vylepšiť fungovanie v prípadoch, keď sa k nej bude pripájať väčšie množstvo ľudí. Toto určite ocenia väčšie domácnosti či podniky, ktoré sa snažia svojim zákazníkom poskytnúť pripojenie k internetu. Navyše, nový štandard sa bude perfektne hodiť k zariadeniam spadajúcim do tzv. Internetu vecí (Internet of Things).

Lepší dosah, vyššia rýchlosť

Ďalšou zaujímavou vlastnosťou je fakt, že 802.11ax má fungovať ako na 5 GHz frekvencii, tak aj na 2.4 GHz frekvencii. Toto je nesmierne dôležité hlavne preto, že 2.4 GHz frekvencia sa podstatne jednoduchšie prediera cez steny a iné prekážky, vďaka čomu má lepší dosah. Momentálne je však preplnená staršími zariadeniami a preto je často vhodnejšie využiť práve 5 GHz pripojenie. Aktuálny štandard 802.11ac využíva len 5 GHz frekvenciu. Po strate signálu vie zariadenie jednoducho prepnúť na 2.4 GHz frekvenciu, ktorá už beží pod štandardom 802.11n.

Budúcnosť Wi-Fi je určite zaujímavá a jasná. Koniec koncov, kto by doma či niekde v meste nechcel rýchle pripojenie bez toho, aby musel využívať svoje mobilné dáta, že?