Ochrana pred ťažbou kryptomeny: Tieto tipy sú určené ako pre PC, tak aj pre smartfóny

Popularita využívania cudzích počítačov alebo mobilných telefónov na zarábanie digitálnych mincí bez nákladov naberá na obrátkach.

Popularita využívania cudzích počítačov alebo mobilných telefónov na zarábanie digitálnych mincí bez nákladov naberá na obrátkach. Svoje by o tom vedel rozprávať slovenský Telekom, YouTube či množstvo ďalších populárnych webov, ktorých návštevníci nevedome poskytovali svoj výpočtový výkon na obohacovanie niekoho druhého.

S týmto neustále rastúcim rizikom v kyber priestore sa však začali objavovať aj softvérové riešenia, ktoré majú za úlohu preventívne zabrániť ťažbe kryptomeny, ako je napríklad Bitcoin alebo Ethereum, na našich elektronických zariadeniach. O čom sa tu teda bavíme?

Reč tu tentokrát bude ako rozšíreniach pre internetové prehliadače, tak aj o aplikáciách pre smartfóny, ktoré nás dokážu chrániť pred takzvanými ťažiacimi skriptami. Rovnako existuje alternatíva (spolu s niektorými antivírusmi) bez nutnosti akejkoľvek inštalácie, no tá so sebou pre zmenu prináša iné nevýhody. Poďme ale rovno k veci.

Osobné počítače

Na ochranu osobného počítača stačí siahnuť po jednom z dostupných rozšírení. Tu je pre Google Chrome (alebo aj minerBLOCK), tu pre Operu a tu zase pre Mozillu Firefox. Ide o kúsok s názvom No Coin, ktorý by si mal vedieť poradiť nielen so skriptom, za akým stojí známa služba CoinHive.

V prípade, že nepoužívate ani jeden z uvedených internetových prehliadačov, existuje tu ešte Ghostery, čo je alternatíva pre tých, ktorí preferujú Safari alebo Edge od Microsoftu, informuje web Gadgets.

Smartfóny

Pri Android smartfónoch príliš veľa možností zatiaľ neexistuje. Jednou z tých praktickejších je návšteva hlavných nastavení prehliadača Chrome a manuálne vypnutie Javascriptu. Treba mať však na vedomí, že niečo také rozhádže virtuálne objekty na viacerých weboch, ktoré navštevujete. Aby ste sa tomu vyhli, môžete siahnuť po príležitosti určiť výnimku, pri ktorej trošku vyššie spomenuté vypnutie nebude brané do úvahy.

Druhú možnosť reprezentuje siahnutie po alternatívnom mobilnom prehliadači Firefox, kde sa dá nainštalovať špecializované rozšírenie No Coin.

Pre tých, ktorí vlastnia iOS smartfón, tiež existujú dve možnosti – opäť, vypnutie Javasciptu (nastavenia zariadenia, Safari a položka Advanced, respektíve Pokročilé) alebo inštalácia aplikácie 1Blocker. Ak tak spravíte, musíte ísť do nastavení zariadenia, stlačiť Safari a potom treba otvoriť Content Blocker, kde aplikáciu v podstate aktivujete. Následne vás čaká ešte aktivácia funkcionality Block Trackers, ktorú nájdete priamo v softvéri 1Blocker.