Amazon Go

Zatiaľ, čo niekto ešte stále platí výhradne iba hotovosťou, v iných kútoch sveta už prestávajú používať kasy, kam sa tieto fyzické peniaze uschovávajú. Jednoducho ich už nepotrebujú, pretože ako kasy, tak aj živých predavačov tam nahrádzajú pokročilé technologické vymoženosti.

A jedným z prvých miest, kde je niečo také možné, je Amazon Go, kamenné potraviny, kam iba prídete, zoberiete si, čo potrebujete, a jednoducho odtiaľ odídete – žiadne rady a teda ani žiadne čakanie. Nie, nebudú vás považovať za zlodejov, ale iba za spokojných zákazníkov, ktorí za svoj tovar zaplatili prostredníctvom bezdrôtovej komunikácie smartfónov so sofistikovaným a veľmi dobre skrytým systémom v interiéri obchodu.

Ako informuje Recode, túto mágiu zabezpečuje takzvané počítačové videnie, čiže schopnosť počítača rozpoznávať objekty v reálnom svete, a to vďaka kamerám či rôznym senzorom. V tom mu, samozrejme, pomáhajú ešte aj neurónové siete a inteligentné algoritmy, bez čoho by mu citeľne stúpla chybovosť.

Z času na čas ale aj napriek tejto skutočnosti môže mobilná aplikácia potravín Amazon Go požiadať zákazníka na odchode, aby svoj tovar ešte ukázal prítomnému zamestnancovi, ktorý tam je iba kvôli takýmto vraj veľmi ojedinelým situáciám.

Už od pondelka

Amazon otvorí kamenný obchod Go už od začiatku nadchádzajúceho týždňa, čiže od pondelka. Stane sa tak v americkom meste Seattle, pričom samotné prípravy na tento veľkolepý okamih trvali asi päť rokov. Je v tom ale zahrnuté aj nejaké to meškanie, pretože brány pre širokú verejnosť mali byť otvorené zhruba rok a pol dozadu.