Krajina zažívajúca ekonomickú krízu vymyslela novú virtuálnu menu

Každý správny vodca je pre záchranu svojej krajiny odhodlaný urobiť čokoľvek. Venezuelský prezident, Noclás Maduro, sa rozhodol vymyslieť novú virtuálnu menu – Petro, aby zmiernil hospodársku krízu v krajine.

Každý správny vodca je pre záchranu svojej krajiny odhodlaný urobiť čokoľvek. Venezuelský prezident, Noclás Maduro, sa rozhodol vymyslieť novú virtuálnu menu – Petro, aby zmiernil hospodársku krízu v krajine.

Prezident tvrdí, že mena Petro bude podporovaná zvyšným venezuelským bohatstvom – ropou, plynom, zlatom a diamantmi. Smutným faktom však je, že opozičný zákonodarci týmto nápadom opovrhujú.

Ekonomika krajiny prežíva ťažké časy, za ktoré s najväčším podielom na vine môže pokles príjmov z ropy a terajšej meny – bolivaru. President Maduro taktiež pokračoval kritizovaním sankcií Spojených štátov amerických, ktoré nazval “blokádou”.

21. storočie prichádza aj do Venezuely

Práve tento problém by teda mohol byť vyriešený virtuálnou menou Petro. Prezident ešte neuverejnil kedy, kde a ako sa novej meny Venezuelskí občania dočkajú.

Je tu však riziko, s ktorým treba pri zavedení vrituálnej meny počítať. Keď si vezmeme ako príklad Bitcoin, všetci dobre vieme, že jeho hodnota skáče z extrému do extrému. Inými slovami môžeme povedať, že je “premenlivá”.

TIP REDAKCIE
AKTUÁLNE: 4ka zverejnila vianočnú ponuku na rok 2021. Zlacňuje služby aj telefóny!

Petro ako záchrana

Venezuela momentálne dlhuje až 118 biliónov eur zahraničným kreditorom. Ekonómovia prezidentovi Madurovi navrhli, aby tento dlh vyplatil už v spomínanej virtuálnej mene. Avšak pre opozičných zákonodarcov, ktorým sa táto myšlienka nepozdáva, je tento nápad zbytočnosťou, ktorá len bude potrebovať následné investície a podporu Národného zhromaždenia. Niektorí dokonca tvrdia, že niečo také jednoducho nie je možné.

Každopádne bude tento krok pre krajinu obrovským a do neznáma, keďže ako som už spomínal, najväčší príjem krajiny pozostával práve z ropného bohatsva. V prípade úspechu novej virtuálnej meny je šanca, že Maduro vytiahne krajinu z dlhov. Alebo aspoň čiastočne.

Uvidíme, či bude tentokrát porekadlo “risk je zisk” pravdivé.

Total
8
Zdieľaní
Total
8
Zdieľať