James Howells: Výraz muža, ktorý hľadá harddisk s bitcoinmi v hodnote 97 miliónov eur

Chcete počuť (čítať) príbeh o najväčšom nešťastníkovi 21. storočia? Porozprávam vám príbeh o Jamesovi Howellsovi, ktorý v roku 2009 na svojom notebooku začal ťažiť Bitcoiny. Vtedy ani len nevedel, čo sa z nich raz môže stať a tak to robil skôr pre radosť. Celkovo sa mu podarilo na notebooku vyťažiť 7 500 Bitcoinov.

Po tom, ako sa jeho priateľka sťažovala, že je notebook príliš hlučný na ňom Bitcoin prestal ťažiť. James nakoniec notebook zničil. Podarilo sa mu ho totiž poliať limonádou, ktorá poškodila základnú dosku. James však rozumne notebook rozobral, rozpredal všetky fungujúce súčiastky, až na harddisk. Ten si schoval do stolíka.

Postupom času bohužiaľ zabudol na Bitcoin ako taký a zároveň si myslel, že si všetky dáta zálohoval. Staručký harddisk, ktorý mal už vtedy hodnotu niekoľkostotisíc dolárov jednoducho vyhodil.

BTC Keychain / flickr.com

Tento rok Bitcoin zažil neskutočný rast v hodnote, a tak má vyhodený harddisk, na ktorom sa nachádza osobný šifrovací kľúč k vyťaženým Bitcoinom hodnotu slušných 97 miliónov eur (kurz počas písania článku). James sa preto rozhodol, že spustí náročný projekt hľadania harddisku na veľkej miestnej skládke.

Hľadanie strateného harddisku na veľkej skládke je ešte horšie ako hľadanie ihly v kope sena. Okrem toho, že to celkom iste bude trvať niekoľko mesiacov sa môže stať, že bude harddisk nenávratne poškodený alebo že sa pátrači priotrávia všetkými prítomnými chemikáliami. S čoraz vyššou cenou kryptomeny je však vidina veľkého zárobku čoraz lákavejšia.