Stephen Hawking zverejnil svoju dizertačnú prácu: Web školy, kde bola uložená, nevydržal nátlak

1

Stephen Hawking je jeden z najváženejších teoretických fyzikov na svete. Jeho život aj napriek ťažkému ochoreniu venoval vede, vďaka čomu sme lepšie pochopili kvantovú gravitáciu a napríklad to, ako fungujú čierne diery.

Len nedávno sa na internet dostala jeho dizertačná práca, ktorú sa on sám rozhodol zverejniť. Na starosť si to zobrala univerzita Cambridge, kde profesor Hawking pôsobí ako lucasiánsky profesor matematiky (rovnaký post zastával aj sir Isaac Newton).

Doteraz ste v prípade, ak by ste o Hawkingovu dizertačnú prácu mali záujem – mimochodom napísal, ju keď mal 24 rokov – museli zaplatiť 65 libier alebo dostaviť sa osobne do knižnice. Od roku 1966 si 134-stranovú prácu vyžiadalo približne 200 ľudí.

Prvých 24 hodín Cambridge neustál

To sa však zmenilo sprístupnením na internete, keď si prácu len za prvých 24 hodín otvorilo viac ako 60 tisíc ľudí. To spôsobilo, že to univerzitný systém nezvládol a jednoducho sa zrútil.

Dúfam, že zverejnenie mojej práce inšpiruje ľudí po celom svete, aby namiesto na svoje nohy dolu pozerali hore na hviezdy, aby premýšľali nad naším miestom vo vesmíre a snažili sa porozumieť vesmíru,“ odkazuje všetkým ľuďom prejavujúcim záujem o jeho prácu sám profesor Hawking.

Univerzita v Cambridge verí, že Hawkingov krok inšpiruje aj ďalších akademikov pri zverejnení svojich prác, ktoré by mohli pomôcť mladej generácii inšpirovať sa a následne aj uspieť.