V júni bol britský parlament zasiahnutý „sústavným“ kyberútokom, ktorý sa snažil odhaliť slabé heslá používané zákonodarcami. Teraz vyšetrovatelia zistili, že za útokom bol Irán, a že ohrozených bolo až 90 účtov.

Ráno, v dni útoku, britské úrady zachytili nezvyčajnú aktivitu a vykonali opatrenia, aby sa zabránilo vzdialenému prístupu, čím odstrihli zákonodarcov od svojich e-mailových adries mimo Westministerského paláca.

Bol však hneď podozrivým Irán?

Prvým podozrivým však bolo Rusko, keďže heslá členov britského kabinetu boli pred útokom nájdené na hackovacích stránkach, ktoré boli v ruštine. Úrady však vypátrali, že útočníkom bol Irán.

The Times cituje tajné spravodajské hodnotenie, podľa ktorého bolo ovplyvnených okolo 9 000 e-mailových účtov, vrátane e-mailu predsedkyne vlády Theresy May. Celkovo ale bolo ohrozených asi 90 účtov. Autority zistili, že Irán sa zrejme dostal k „citlivému materiálu.“

Poslanecká snemovňa sa k danej situácii nevyjadrí, zakiaľ čo hovorca pre Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť povedal, že by „bolo nemiestne sa vyjadrovať k situácii, keďže ešte prebiehajú vyšetrovania.“