Spojené Kráľovstvo viní Irán za letný kyberútok na parlament

V Júni bol Britský parlament zasiahnutý “sústavným” kyberútokom, ktorý sa snažil odhaliť slabé heslá používané zákonodarcami. Teraz vyšetrovatelia zistili, že za útokom bol Irán, a že okolo 90 účtov bolo ohrozených.
UwAAAABJRU5ErkJggg==

V júni bol britský parlament zasiahnutý “sústavným” kyberútokom, ktorý sa snažil odhaliť slabé heslá používané zákonodarcami. Teraz vyšetrovatelia zistili, že za útokom bol Irán, a že ohrozených bolo až 90 účtov.

Ráno, v dni útoku, britské úrady zachytili nezvyčajnú aktivitu a vykonali opatrenia, aby sa zabránilo vzdialenému prístupu, čím odstrihli zákonodarcov od svojich e-mailových adries mimo Westministerského paláca.

Palace of Westminster London Feb 2007

Bol však hneď podozrivým Irán?

Prvým podozrivým však bolo Rusko, keďže heslá členov britského kabinetu boli pred útokom nájdené na hackovacích stránkach, ktoré boli v ruštine. Úrady však vypátrali, že útočníkom bol Irán.

The Times cituje tajné spravodajské hodnotenie, podľa ktorého bolo ovplyvnených okolo 9 000 e-mailových účtov, vrátane e-mailu predsedkyne vlády Theresy May. Celkovo ale bolo ohrozených asi 90 účtov. Autority zistili, že Irán sa zrejme dostal k “citlivému materiálu.”

Poslanecká snemovňa sa k danej situácii nevyjadrí, zakiaľ čo hovorca pre Národné centrum pre kybernetickú bezpečnosť povedal, že by “bolo nemiestne sa vyjadrovať k situácii, keďže ešte prebiehajú vyšetrovania.”

Total
1
Zdieľaní