iPhone X bude nedostatkovým tovarom. K dispozícii má byť iba pár miliónov kusov

0
iphone x

Od revolučného smartfónu iPhone X sa očakáva veľa. Predaje tradičného iPhone 8 stagnujú, čo môže byť spôsobené vyčkávaním na prémiový model s obrazovkou cez celú prednú stranu.

Pokiaľ je vaša peňaženka smartfónu iPhone X otvorená, stačiť to nemusí. Podľa odhadov má byť k spusteniu predaja pripravených iba 2 až 3 milióny kusov smartfónu iPhone X. Niektorí predajcovia spustia záväzné predbežné objednávky ešte tento týždeň.

Predaj na kľúčových trhoch bude následne zahájený na budúci týždeň. Počet dvoch až troch miliónov kusov modelu iPhone X určite nepokryje očakávaný vysoký dopyt po zariadení. Špekulanti sa budú následne snažiť tento smartfón predať s vyššou cenou a trpezliví záujemcovia si radšej počkajú.

Problémy vo výrobe

Rešpektovaná analytická agentúra KGI hovorí o problémoch vo výrobe, resp. dodávateľských reťazcoch. Nedostatok komponentov výrobu náležite brzdí. Chýbať majú širokouhlé fotoaparáty, citlivé antény a taktiež samotná obvodová doska.

iphone x

Útroby smartfónu iPhone X prešli radikálnejšou zmenou architektúry a rozmiestnenia komponentov, ktorá predtým nebola nikdy hromadne vyrábaná v takto rozsiahlom meradle.

Podľa analytika Ming-Chi Kua majú niektorí dodávatelia problém vôbec splniť prísne požiadavky spoločnosti Apple na kvalitu komponentov. Napríklad duálny fotoaparát iPhone X kombinuje širokouhlý snímač a snímač s teleobjektívom.

Každý senzor ale potrebuje vlastnú obvodovú dosku (tzv. PCB), čo je rozdielny prístup k technológii v porovnaní napr. s kórejským Samsungom. Duálny fotoaparát Galaxy Note 8 zdieľa jeden plošný spoj.

iphone X
Duálny fotoaparát Galaxy Note 8 © iFixit

Výroba smartfónu je teda zložitá a náročná na maximálnu kvalitu. Pri danej predajnej cene sa ale nemáme čomu čudovať.

iPhone X tesne pred Vianocami

iPhone X ako vianočný darček stihnúť môžete. V prebehu novembra by mala produkcia smartfónov postupne naberať na dynamike a začiatkom decembra by sa mala objaviť nová várka smartfónov.

Vyvrcholenie predaja sa očakáva až v začiatkoch budúceho roka 2018, kedy by mohli dodávky stúpnuť aj o 50 percent. Výrobca Apple pôvodne plánoval, že za štvrťrok dodá zákazníkom 30 až 35 miliónov kusov iPhone X.

TIP REDAKCIE
iPhony opäť perlia: Na Slovensku zobrazujú nesprávneho operátora

Problémy opísané vyššie však odhad degradovali na stále zaujímavých 25 až 30 miliónov kusov zariadení. Už v najbližších dňoch a týždňoch uvidíme, aký veľký je skutočný záujem o prvý iPhone bez typického okrúhleho domáceho tlačidla.