DÔKAZ: Benchmark potvrdil, že Apple aktualizáciami nespomaľuje staršie iPhony

2
9
iPhone 5s

Už dlhé roky sa hovorí, že Apple novými aktualizáciami schválne spomaľuje staršie iPhony, aby sa spomalili natoľko, že sa s nimi nedá pracovať. To má nešťastných majiteľov starších modelov donútiť zájsť do obchodu Apple a kúpiť si nový model.

Zaujímavé je, že vždy keď Apple predstaví nový model iPhonu, Google zaznamená prudký nárast vyhľadávanej frázy „iPhone slow,“ čo naznačuje, že ľudia nie sú spokojní. Čo je za tým a spomaľuje vôbec Apple staršie iPhony? Poďme sa na to pozrieť.

Apple iPhone 5s GPU benchmark
Benchmark preukázal, že Apple výkon iPhonov nemení

Futuremark je spoločnosť, ktorá poskytuje aplikácie pre meranie výkonu (benchmarky). Firma už od minulého roku testuje desiatky tisíc rôznych iPhonov, aby zistila ich reálny výkon na jednotlivých verziách operačného systému iOS. Testovaný bol iOS 9, iOS 10 aj najnovší iOS 11.

Apple výkon iPhonov aktualizáciami nemení

Futuremark si na mušku zobral najstarší iPhone, ktorý dokáže rozbehať iOS 11, iPhone 5s. Každý mesiac od apríla 2016 až do septembra 2017 na ňom spúšťal rovnaký test, a to Sling Shot Extreme. Výsledky sú celkom zaujímavé hlavne tým, aké nudné sú. Nie je tam totiž vidieť rozdiel, ktorý by naznačil, že by Apple nejakým spôsobom hýbal s výkonom zariadenia.

No dobre, to bol jeden iPhone, čo však iné modely, ako napríklad iPhone 6, iPhone 6s alebo iPhone 7. Rovnaký alebo veľmi podobný výsledok. To by malo konšpiračných teoretikov aspoň dočasne ukľudniť.