old young holding hands

Starší otcovia sú pre novorodencov väčšou hrozbou ako staršie matky

Mať deti v staršom veku už súčasnosti nie je nič čudného. Zatiaľ čo vhodný vek pre privedenie dieťaťa na svet sa u mužov veľmi nerieši, ženám je odporúčané priviesť svojho potomka najneskôr okolo tridsiatky.

Mať deti v staršom veku už súčasnosti nie je nič čudného. Zatiaľ čo vhodný vek pre privedenie dieťaťa na svet sa u mužov veľmi nerieši, ženám je odporúčané priviesť svojho potomka najneskôr okolo tridsiatky.

Čo ak je to však naopak? Vedci prišli s teóriou, že práve starší otcovia odovzdávajú svojim deťom viac genetických mutácií ako staršie matky, na základe štúdie, ktorá vyšetrovala genómy tisícov islandských rodičov a ich detí. Vedci pracujúci na tomto výskume dúfajú, že pochopia, ako tieto mutácie dávajú deťom riziko prítomnosti vážnych chorôb.

„Mimoriadne veľké percento zriedkavých ochorení u detí je spôsobené mutáciami, ktoré sa nenachádzajú u ich rodičov,“ vysvetľuje Kári Stefánsson z deCODE genetics, genetickej spoločnosti sídliacej na Islande. „Je preto dôležité zistiť, odkiaľ tieto mutácie prichádzajú.“

S cieľom zistenia tohto problému, Stefánsson a jeho kolegovia sekvenovali genómy 14 688 Islanďanov. Tím používal dva rôzne prístupy, ktoré zahŕňali porovnanie sekvencií genómu jednotlivcov s ich rodičmi, deťmi či súrodencami.

„Ak nie je sekvencia prítomná v rodičoch, ale v deťoch áno, potom je to nový prípad,“ hovorí Stefánsson. Zistili tiež to, že 80% nových mutácií pochádza od otca a tiež to, že počet mutácií sa zvyšuje priamo úmerne s vekom rodičov.

To, že vek viac ovplyvňuje pohlavné bunky mužov ako žien je celkom logické. Ženy sa totiž so všetkými svojimi vajíčkami už narodia a hoci tieto bunky starnú a s vekom ich ubúda, vedci nepredpokladajú, že sa rozdeľujú. Naopak muži svoje spermie produkujú neustále. Preto pri každej novej bunkovej divízii vzniká riziko vytvorenia novej genetickej mutácie.

Všetky mutácie však škodlivé nie sú. Každý z nás sa narodil aspoň so 70-timi novými mutáciami a väčšina z nich vôbec neovplyvňujú fungovanie tela či mozgu. „Na väčšine mutácií nezáleží“, hovorí Leo Schalkyk z University of Essex. „Mohlo by ísť o príležitostnú mutáciu, ktorá je škodlivá alebo naopak prospešná.“

Iné výskumy však skutočne ukázali, že starší otcovia majú viac detí s autizmom či schizofréniou. Vedci však zatiaľ nevedia, či sú poruchy u detí a vek otcov priamo spojené. To zrejme ukážu aj ďalšie výskumy.

Total
1
Zdieľaní