Astronauti budú po celý mesiac v ománskej púšti simulovať misiu na Marse

Šesťčlenný tím astronautov, bude v púšti Dhofar simulovať, aký by bol život na Marse. Nehostinná púšť tak bude predstavovať akúsi falošnú červenú planétu.

Šesťčlenný tím astronautov, bude v púšti Dhofar simulovať, aký by bol život na Marse. Nehostinná púšť tak bude predstavovať akúsi falošnú červenú planétu.

Vo februári budúceho roka strávia v púšti celý mesiac v kompletnej izolácii. Túto simuláciu využijú ako nácvik pre misie na Marse. Celkovo uskutočnia 19 experimentov zameraných na hľadanie stôp života. Prinesú si so sebou zariadenia ako drony, robotické rovery alebo nafukovací skleník.

Experiment je vedený rakúskym vesmírnym fórom, ktoré sídli v Innsbrucku. Zatiaľ čo malá skupina vykoná 19 experimentov, druhý tím bude vykonávať svoju prácu v centre riadenia misie, v Innsbrucku, s 10-minútovým oneskorením signálu medzi týmito dvoma tímami –  presne takým, aký by bol aj na Marse.

Foto © Austrian Space Forum / dailymail.co.uk

Miesto testu sa rozlieha až cez 311 km2 Dhofarskej púšte, ktorá bola vybraná práve pre svoju podobnosť červenej planéte. Rakúske vesmírne fórum tvrdí, že je to 13. analógová misia v spojení s Marsom a zatiaľ je to tá najväčšia.

Experimenty čakajúce na uskutočnenie

Devätnásť experimentov bude teda uskutočnených počas jedného mesiaca, vrátane pestovania malinkých rastlín v skleníku alebo sekvenovania DNA za pomoci roverov. Julie Blommaert, ktorá riadi experiment sekvenovania DNA povedala: „Ak je na Marse život, a je založený na DNA, mal by pretrvávať dostatočne dlho, aby bol detegovaný našou metódou. Ak však aj nenájdeme žiadnu DNA, možno nájdeme niečo naozaj zvláštne a zaujímavé.

Foto © Austrian Space Forum / dailymail.co.uk

Prezident rakúskeho vesmírneho fóra, Gernot Gromer, dúfa, že táto misia pomôže vesmírnym agentúram ako je NASA a SpaceX, aby urýchlili uskutočnenie misie na Mars. Taktiež dodal: „Verím tomu, že prvý človek, ktorý položí nohu na Mars sa už narodil, no možno je ešte len škôlkar. Budeme robiť čo môžeme, aby sme túto cestu umožnili, no už ju neabsolvujeme. Budeme príliš starí.

Žeby sme sa blížili k odpovedi na najväčšiu otázku, ktorú si ľudstvo kladie?