Vymysleli populárny fidget spinner už v dávnej Mezopotámii?

Len nedávno obletela sociálne siete fotografia niečoho, čo veľmi nápadne pripomína súčasný trend fidget spinner. Pochádza však z obdobia Mezopotámie, s rokom výroby približne 2000 – 1800 rokov pred naším letopočtom.

Len nedávno obletela sociálne siete fotografia niečoho, čo veľmi nápadne pripomína súčasný trend fidget spinner. Pochádza však z obdobia Mezopotámie, s rokom výroby približne 2000 – 1800 rokov pred naším letopočtom.

Táto točiaca sa hračka z pálenej hliny, s hlavami zvierat, trojstranným tvarom a dierou uprostred naozaj až veľmi nápadne pripomína hračku, na ktorú deti (aj dospelí) v aktuálnom období nedajú dopustiť. Vyzerá to tak, že fidget spinner nie je žiadna novinka, pretože ho zjavne vynašli už pred mnohými rokmi naši dávni predkovia.

Redaktorka Wired, Arielle Pardes, na svojom Twitteri dokonca žartovne poznamenala, že „táto hračka dokazuje, že v súčasnosti už neexistujú žiadne originálne nápady“. The Oriental Institute of the University of Chicago, kde tento domnelý fidget spinner aktuálne „prebýva“, však upresňuje informácie. Staroveký fidget spinner zrejme vôbec nebol hračkou.

Hoci vedúci tohto inštitútu, Jean Evans, súhlasí, že zariadenie je skutočne podobné dnešnej hračke, ide zrejme o hlavu zbrane, pravdebodobne tej, ktorú nájdete na obrázku nižšie.

TIP REDAKCIE
X-Tron X10 Pro: MONŠTRUM na 2 kolesách má dva 1 600 W motory a maximálku až 70 km/h!

Evans ďalej vysvetľuje, že tento artefakt bol nájdený v blízkosti chrámu, čo len podporuje teóriu, že podobizeň fidget spinneru predstavuje pozostatok zbrane Bohov. „Máme hračky, ktoré pochádzajú zo starovekej Mezopotámie – hrkálky z pálenej hliny, píšťalky, figúrky zvierat či vozíky s kolieskami a podobne,“ hovorí. „No fakt, že táto ‘točiaca sa hračka’ by bola jediná svojho druhu len potvrdzuje to, že ide skutočne o pozostatok zbrane.“

Prečo si teda aj múzeum spočiatku myslelo, že ide o hračku? „Jediné, čo môžem povedať je, že aj naše názory sa časom menia,“ vysvetľuje Evans. „Keď bola táto ‘hračka’ prvýkrát v roku 1932 zverejnená, podpichovači si hneď všimili unikátnosť tohto predmetu a nastali špekulácie, či by sa predmet nemohol otáčať a využívať sa tak v astrologickom veštení. Aj pri tejto interpretácii však má veľmi ďaleko od dnešnej hračky – fidget spinneru.”

Total
0
Zdieľaní
Total
0
Zdieľať