Prečo? Cieľom Facebooku totiž je, aby sme si novinky, články a podobne prezerali na jeho mobilnej aplikácii.

V stredu bolo gigantom vyhlásené, že bude preferovať príspevky, ktoré sa na displejoch mobilných telefónov načítajú rýchlejšie. Dlhšie príspevky samozrejme nikam nezmiznú, len je dosť veľká pravdepodobnosť, že ich uvidíme menej ako tých kratších.

“Keď sa stránka načíta príliš dlho, ľudia z nej odídu a nebudú sa k nej vraciať,“ povedal Greg Marra, produktový manažér Facebooku pre CNN tech. „Je frustrujúce kliknúť na link a sledovať, ako sa nám pred očami pomaly načítava webová stránka.“

Podľa výskumu skupiny Aberdeen, viac ako 40% užívateľov odchádza zo stránky ak sa nestihne načítať už do troch sekúnd!

Ako si bude Facebook vyberať?

Sociálna sieť bude zvažovať vaše momentálne pripojenie k sieti a predpokladaný čas načítania stránky, na ktorej link ste klikli. Ak budú tieto faktory naznačovať, že sa stránka načíta rýchlo, je veľmi veľká šanca, že tento link sa vo vašich Novinkách objaví na samom vrchu.

Tieto linky zahŕňajú aj linky zdieľané priateľmi alebo tie, ktorým ste dali palec hore.

Facebook tvrdí, že už teraz sociálna sieť zvažuje naše WiFi pripojenie alebo typ zariadenia, ktoré používame. Napríklad ak je naše pripojenie moc pomalé na to, aby prehralo videá, tak sa v našich Novinkách budú viac objavovať články a linky.

Firma bude taktiež prenášať „príbehy“ z hlavnej pamäte na dočasné úložisko a budú pripravené pre ďalšie použitie. Čiže vlastne bude sťahovať niektoré potrebné údaje ešte predtým, ako klikneme na link. Toto by mohlo skrátiť dobu načítavania stránok až o 25%.

Toto vylepšenie by malo na mobilnú aplikáciu Facebook pribudnúť v nasledujúcich mesiacoch.