Jaguar I-PACE

Britská automobilka, ktorá si momentálne pri Nitre buduje novú infraštruktúru na rozšírenie súčasných výrobných kapacít, plánuje prechod na elektrický pohon. Preto tu hodlá kompletizovať aj vlastné akumulátory.

Vďaka webu týždenníka Trend sme sa totiž dozvedeli, že dokumenty určené pre slovenské úrady odhalili snahu Jaguaru rozšíriť pôvodnú rozlohu fabriky o ďalší objekt, kde by prebiehala montáž batérií. Tie by mohli byť určené pre dva mierne rozdielne typy osobných vozidiel – buď hybrid alebo rovno pre elektromobil, ktorý tam zrejme aj rovno vyrobia.

Do úvahy preto pripadá dlhšie známy koncept menšieho SUV-čka pod označením I-PACE, čiže elektrická verzia modelu F-PACE, ktorú chcú začať predávať už v druhej polovici roka 2018. Celé to teda súvisí s odhadovaným termínom dokončenia spomínanej fabriky, pretože tá má byť hotová a pripravená na prevádzku niekedy koncom budúceho roka.

Čo sa týka zrýchlenia z nuly na stovku, plne elektrický kúsok I-PACE by mal tento úsek zvládnuť za necelé 4 sekundy, za čo môže vďačiť výkonu o veľkosti 400 koní. Súčasná batéria konceptu ponúka 90 kWh kapacitu, z čoho je možné 80 percent doplniť za hodinu a pol, tvrdí výrobca.