Inovatívny prístroj na meranie cukru v krvi od mladých Čechov zabodoval aj v Amerike

Glukomer X.GLU nemá batériu, displej a ani tlačidlá, pretože nič také v podstate ani nepotrebuje.

Glukomer nemá vlastnú batériu, displej a ani tlačidlá, pretože nič také v podstate ani nepotrebuje. Nadobudnuté dáta totiž posiela cez vzduch priamo do bezdrôtovo prepojeného mobilného zariadenia, kde ich vyhodnotí špeciálna aplikácia.

Reč tu je o ambicióznom projekte nadaných študentov z prestížnej univerzity ČVUT, ktorí s ním zvíťazili na tohtoročnej medzinárodnej súťaži Imagine Cup, organizovanej gigantom Microsoft, informuje CzechCrunch. Ten sa však odvoláva na informácie z webu českých Hospodárskych Novín, kde píšu, že ich inovatívne riešenie porazilo 54 zúčastnených projektov z celého sveta, čo im zabezpečilo finančnú výhru v hodnote až 100-tisíc dolárov.

Zariadenie na meranie cukru nesie názov X.GLU a jeho konštrukcia pripomína tvar bežnej platobnej karty k bankovému účtu, čiže je naozaj kompaktné, vďaka čomu sa zmestí do peňaženky alebo puzdra od mobilu. Spomínané dáta získa po vložení malého papierika, kde je následne potrebné kvapnúť trošku krvi. Prenos do smartfónu má na starosti prítomná technológia NFC, ktorá narozdiel od Bluetooth či Wi-Fi ponúka podstatne vyššiu úroveň ochrany, pretože funguje iba vo veľmi krátkych vzdialenostiach.

TIP REDAKCIE
V Európe sa rozmáhajú opičie kiahne. O čo ide a treba sa obávať?

Okrem mobilnej aplikácie je ale k dispozícii i webová alternatíva, kde majú členovia rodiny prístup k jednotlivým meraniam, aby tak mohli dotyčného kdekoľvek a kedykoľvek skontrolovať. Tvorcovia X.GLU preto nezabudli ani na zobrazovanie aktuálnej polohy, čo môže v prípade, že cukrovkár náhodou upadne do bezvedomia, pomôcť zachrániť nejeden život.

Na trhu už budúci rok

Trojica študentov chce zariadenie nielen pre deti priniesť na pulty obchodov už v priebehu (presnejšie koncom) budúceho roka. Najskôr však musia zohnať investora, respektíve investorov, ktorí by do nádejného projektu naliali nevyhnutné finančné prostriedky, aby ho mohli konečne dotiahnuť do konca. Najviac práce bude so softvérom, potom príde rad na spustenie sériovej výroby.

Dokopy potrebujú zohnať niečo okolo jedného milióna eur, čo rozhodne nie je málo. Ak ale zoberieme do úvahy popularitu projektu, až tak zložité to mať nebudú.