V roku 2017 sa žijeme síce len 7 mesiacov, no ľudstvo už stihlo prečerpať ročný prídel planetárnych zdrojov. Šokujúca správa odhalila, že dnešok je označený za deň takzvaného „prečerpania“ našej Zeme.

Je to deň, kedy sme prečerpali vodu, pôdu a čistý vzduch na našej planéte. To znamená, že teraz budeme žiť do konca roka na „úrok“.

Ekológovia a ochranári životného prostredia podnecujú ľudí k tomu, aby jedli menej mäsa, spaľovali menej paliva a aby menej mrhali jedlom práve preto, aby sa toto skoré „prečerpanie“ už nezopakovalo. Pre uspokojenie potrieb ľudstva pri súčasnej spotrebe by sme potrebovali až 1,7 našej planéty, aby pre nás všetko stihla vyprodukovať.

WWF a Global Footprint Network oznámili, že dnešný deň prečerpania je ten najskorší v celej histórii, to znamená, že zdroje sa tak rýchlo ešte nikdy neprečerpali. V prehlásení povedali: „Týmto dňom sme z prírody využili viac, ako dokáže naša planéta za celý rok obnoviť. To znamená, že za 7 mesiacov sme vyprodukovali viac uhlíka ako dokážu oceány a lesy za rok absorbovať, vyrúbali viac stromov, chytili viac rýb a spotrebovali viac vody ako bola Zem schopná vytvoriť za ten istý čas.“

Od roku 1986 tento krutý míľnik dosahujeme stále skorej a skorej. V roku 1993 padol na 21. október, v roku 2003 na 22. september a v roku 2015 už na 13. august.

Ale sú tu aj dobré správy. I keď deň „prečerpania“ planetárnych zdrojov prichádza stále skôr, jeho príchod sa spomaľuje. Global Footprint Network preto navrhla aplikáciu, aby sme tieto zdroje mohli viac šetriť. Tá umožňuje používateľom merať ich vlastné nároky na prírodné zdroje a tak vyhodnotiť ich vlastný deň „prečerpania“.

TIP REDAKCIE
Do hodiny kdekoľvek na Zemi: Elon Musk nahradí lietadlá vesmírnymi raketami

Mathis Wackernagel, výkonný riaditeľ Global Footprint Network hovorí: „Naša planéta je obmedzená, no ľudské možnosti nie. Žiť v rozmedzí prostriedkov jednej planéty je technologicky možné, finančne prospešné a je to naša jediná šanca pre prosperujúcu budúcnosť.“