Obrovský asteroid široký 4,8 kilometra by mal preletieť popri našej planéte relatívne dosť blízko už 1. septembra.

Florence – obrovská vesmírna skala bude pri prelete od našej Zeme vzdialená len 7 miliónov kilometrov, čo je zhruba 18-násobná vzdialenosť medzi Zemou a Mesiacom.

Bude to bezpečné ?

NASA tvrdí, že odkedy mali možnosť sledovať objekty blízko Zeme, tak sa k nám takto veľký asteroid ešte nepriblížil. Je to teda doposiaľ najväčší asteroid, ktorý preletí popri našej planéte veľmi blízko. A i keď tieto informácie môžu znieť akosi alarmujúco, NASA taktiež potvrdila, že asteroid Zem minie v krátkej, no i tak bezpečnej vzdialenosti.

Nie je to najbližšie stretnutie vesmírneho telesa so Zemou, ktorý zaznamenal program NEO, no pre túto vzdialenosť je to to najväčšie. „Zatiaľ čo veľa známych asteroidov preletelo popri Zemi omnoho bližšie než Florence, všetky z nich boli menšie,“ povedal Paul Chodas, manažér centra NASA pre štúdie objektov v blízkosti Zeme. Taktiež dodal, že Florence je najväčší asteroid, ktorý minie našu planétu takto blízko odkedy spustili program pre detekciu a sledovanie asteroidov.

História a budúcnosť Florence

Asteroid je pomenovaný po Florence Nightingale, britskej opatrovateľke a zakladateľke moderného ošetrovateľstva, ktorá v Krymskej vojne zachránila mnoho životov. Prvýkrát bol zaznamenaný v roku 1981 a prelet, ktorý sa uskutoční tento september, bude najbližší od roku 1890. Takto blízko sa však už nepriblíži až do roku 2500.

Môžeme ho vidieť ?

Podľa NASA bude asteroid viditeľný aj malými teleskopmi koncom augusta a začiatkom septembra. Vedci z NASA budú používať pozemný radar pre pozorovanie jeho vlastností v Kalifornii a Portoriku. S týmito nástrojmi budú schopní vidieť jeho skutočnú veľkosť a dokonca aj detaily povrchu.