Vesmír je bližšie: Holografický mikroskop uľahčí hľadanie mimozemského života

0

Odborníci vyvíjajú zariadenie so schopnosťou odhaliť život v iných kútoch našej slnečnej sústavy. Miesto toho, aby prenášali fyzické časti vesmírnych telies do laboratória na Zemi, použijú priamo na mieste iba kombináciu laserov.

Prostredníctvom laseru tak budú schopní zistiť, či miesto, kam ešte stále vyvíjaný vesmírny mikroskop namieria, neskrýva náznaky prítomnosti určitej formy života.

Vďaka jeho asistencii uvidia priamo na obrazovke počítača trojrozmerný pohyb takzvaných mikrób, čiže mikroorganizmov, ktorý potom možno označiť za v podstate nevyvrátiteľný dôkaz, že na planéte, odkiaľ nadobudnuté dáta pochádzajú, skutočne existuje niečo, čo sa dá označiť za živé. A aby dokázali zvýšiť dôveryhodnosť zariadenia, súčasťou analýzy vzorky je aj proces na určenie, či ide o náhodný pohyb alebo pohyb so špecifickým zámerom, čím predídu potenciálnym nedorozumeniam.

Mesiac Enceladus

Za digitálnym holografickým mikroskopom stoja špičkoví vedci z kalifornskej univerzity Caltech (California Institute of Technology), pričom ten predstavuje menšiu, no dôležitú súčasť väčšieho projektu, ktorý si kladie za cieľ preskúmať jeden z viacerých mesiacov planéty Saturn. Ten nesie názov Enceladus, a ako už určite mnohí vedia z dávnejšieho odhalenia agentúry NASA, na jeho zamrznutom povrchu objavili záhadné gejzíry, ktoré uvoľňujú do priestoru naokolo paru obsahujúcu molekuly vodíka.