Vedci dokážu s pomocou Wi-Fi zistiť naše emócie alebo monitorovať zdravotný stav

Bezdrôtová technológia, ktorá je súčasťou našich routerov, môže byť využitá na identifikáciu ľudských emócií. A nielen tých.

Bezdrôtová technológia, ktorá je súčasťou našich routerov, môže byť využitá na identifikáciu ľudských emócií. Odborníci ju skombinovali so špeciálnym algoritmom a vznikol tak pokročilý AI systém, ktorý zvládne podstatne viac.

Tým viac je myslené neinvazívne monitorovanie aktuálneho zdravotného stavu človeka. Umelá inteligencia tu využíva odrážanie vyslaných rádiových signálov od ľudského tela na získanie prehľadu o jeho aktuálnom tepe, vďaka čomu potom dokáže naozaj zázračné veci. A to aj bez toho, aby o tom niekto vedel.

Ako informuje web TNW, prelomový systém EQ Radio od vedcov z prestížnej univerzity MIT možno z pohľadu funkcionality prirovnať k obyčajnému EKG zariadeniu, avšak s tým rozdielom, že dotyčného už netreba fyzicky k ničomu pripájať. Stačí iba, keď sa nachádza v blízkosti zdroja rádiových signálov, ktoré prítomnej umelej inteligencii slúžia ako vstupné dáta na určenie aktuálnej emócie, pričom vraj zvládne niečo podobné aj so zdravím.

Problém teda tkvie v tom, že čím je vzdialenosť medzi zdrojom a človekom väčšia, tým klesá presnosť. Rovnako ale treba brať do úvahy aj veľkosť miestnosti, fyzické prekážky a celý rad ďalších podstatných faktorov, ktoré ju vedia pozitívne či negatívne ovplyvniť.

Pod neustálym dohľadom

V blízkej budúcnosti by preto mohla bežná Wi-Fi sieť v domácnostiach získať ďalšiu dôležitú úlohu – okrem poskytovania prístupu k internetu vie totiž poslúžiť i ako schopná prevencia pred potenciálnymi zdravotnými problémami.

Pokiaľ k dátam získa prístup, napríklad, náš všeobecný lekár, môže nás mať pod neustálym dohľadom. My tak predídeme možným komplikáciám, prípadne návšteve nemocnice, pretože budeme v porovnaní so vznikajúcou chorobou vždy o krok vpred. Nestane sa tak, že ju odhalíme až keď bude neskoro, čo často vedie k už neriešiteľným situáciám.