Miesto kupovania vecí iba požičiavanie. Start-up z Čiech prichádza so skvelým nápadom

Český web SharyGo je niečo ako bežný e-shop, avšak s tým rozdielom, že veci nepredáva, ale iba požičiava. V jeho portfóliu nájdete elektroniku alebo výbavu na výlet do prírody.

Český web SharyGo je niečo ako bežný e-shop, avšak s tým rozdielom, že veci nepredáva, ale iba požičiava. V jeho portfóliu nájdete elektroniku alebo výbavu na výlet do prírody, ktorú vám poskytne na toľko dní, na koľko potrebujete.

Za naozaj ambicióznym nápadom stojí český start-up, a ako píše CzechCrunch, v prevádzke je niečo okolo jedného mesiaca. Ponuka toho, čo vie za určitý poplatok potenciálnemu záujemcovi zapožičať, sa však aj napriek tomu nemá za čo hanbiť. Na svoje si príde snáď každý – od tých nižších vekových kategórií až po tie vyššie.

Výhoda tu spočíva v tom, že človek nemusí investovať priveľkú čiastku do niečoho, čo neplánuje využívať pravidelne, ale len sezónne, čiže iba párkrát do roka. Dobrým príkladom môže byť akčná kamera GoPro, dron alebo taká elektrická kolobežka, za ktorú by v obchode nechal celkom slušný obnos peňazí. A aby predišli komplikáciám, pri vyšších sumách prebieha overovanie totožnosti každého jedného záujemcu.

Ponuka a dopyt

Používatelia služby sa delia na dve základné skupiny – ponuku a dopyt. Jedna skupina teda na webe SharyGo ponúka to, čo nevyužíva, a tá druhá si zase požičiava to, čo by chcela využívať, no nič také nevlastní, takže si navzájom pomôžu. Koncept preto možno prirovnať k iným, podobne fungujúcim projektom, ako je napríklad už etablované AirBnb alebo pripravovaná aplikácia Mentee, za ktorou tiež stojí start-up z Čiech.

SharyGo momentálne využíva niekoľko stoviek aktívnych používateľov, a ak rýchlosť rastu v blízkej budúcnosti nespomalí, z nádejného projektu môže onedlho byť úplne bežná súčasť našich dennodenných životov.