Bent Christiansen je zodpovedný za predpovedanie cien za veternú energiu spoločnosti Siemens. Tento pán oznámil, že veterná energia cenou klesla na míľnik, ktorého dosiahnutie očakávali až o štyri roky. Slušné!

Veterná energia je schopná dodať 1 MWh energie za 100 €.

V praxi to znamená, že firmy môžu veterné farmy stavať na pobrežiach bez toho, aby na to potrebovali dotácie od štátu. Jednoducho sa im to oplatí aj bez toho.

Veterná energia za posledné tri roky zažila výrazný pokles cien. Tie len od roku 2014 klesli o 27 percent. Podľa prieskumu firmy Lazard z roku 2016 to znamená, že veterná energia je buď lacnejšia alebo rovnako drahá ako energia pochádzajúca z elektrární na fosílne palivá alebo dokonca energia pochádzajúca zo solárnych panelov.

Niektorí dokonca predpokladajú ďalší pokles ceny, a to na 75 €, resp. 62 € za 1 MWh. Ďalšie znižovanie cien je však závislé na pokračujúcom úsilí pri vývoji turbín, špeciálnych káblov a konvertorov, na ktorých je postavená každá veterná turbína.

Ďalšou dobrou správou je aj celková schopnosť vygenerovať dostatok energie na udržanie celého mesta v chode. Dánsko nedávno oznámilo, že je za 24 hodín schopné vyprodukovať až 216 000 kWh energie. Veľmi pôsobivá štatistika.

Podobný trend je badateľný aj pri solárnej energii. Tá má byť lacnejšia než energia z fosílnych palív už do štyroch rokov. Okrem toho, v porovnaní obdobia spred piatich rokov je lacnejšia až o 58 percent.