NASA ukázala, ako chce chrániť Zem pred nebezpečnými asteroidmi

0

Katastrofické scenáre zo sci-fi filmov, kde planéty doslova drvia malé asteroidy, by v blízkej budúcnosti mohli stratiť svoj význam. Americká NASA nám totiž predviedla, čo všetko dokáže spôsobenie výkyvu blížiaceho sa vesmírneho objektu z jeho pôvodnej orbity. 

Agentúra demonštrovala prostredníctvom niekoľko sekundového videa (vyššie), čo by mohla spôsobiť dobre prevedená kolízia špeciálneho, na diaľku ovládaného vozidla s potenciálne nebezpečným asteroidom. Najlepšie ale na tom celom je, že nechcú zostať iba pri vizuálnych záberoch na displeji.

Prvá testovacia misia s názvom DART (Double Asteroid Redirection Test), ktorá si kladie za cieľ chrániť našu modrú planétu, by mala začať už v roku 2020. Náraz však nastane až o dva roky neskôr, čiže niekedy v roku 2022, píše web Mashable. Následný výkyv telesa z orbity a zmena smeru letu nám predvedie ukážkový príklad toho, akoby sme postupovali, keby chceme chrániť Zem pred osudnou interakciou.

DART bude prvou misiou NASA, kde sa demonštruje, čo všetko vieme o technike kinetického nárazového mechanizmu – o náraze do asteroidu, aby zmenil svoju obežnú dráhu – na ochranu proti potenciálnym hrozbám,“ uviedol na margo novinky dôstojník z NASA, ktorý je poverený ochranou planéty.