Po dlhšom pozorovaní praskliny nastalo presne to, čo vedci z NASA aj očakávali. Od polostrova tvoriaceho územie chladnej Antarktídy sa v uplynulých hodinách oddelil obrovský a ťažký kus ľadu.

Jede z rozmernejších ľadovcov, aké kedy existovali, disponuje rozlohou o veľkosti neuveriteľných 5 800 kilometrov štvorcových, preto jeho váha dosahuje hmotnosť, pri akej sa vám bez akéhokoľvek preháňania zatočí hlava. Hovoríme tu o viac ako jednom bilióne ton.

Presne tak, úlomok váži viac ako jeden bilión ton (1 000 000 000 000), informuje web The Verge.

Z ľadu a snehu pozostávajúca časť Antarktídy, ktorá je po novom opäť trošku menšia, nesie pomenovanie Larsen C, pričom ide o stred dlhého polostrova nachádzajúcom sa v severozápadnej oblasti neobývaného kontinentu. Rovnako však vďaka vedeckým dátam vieme, že ozrutný ľadovec plával po hladine mora ešte pred samotným odtrhnutím, takže ešte stále čerstvá udalosť nemala takmer žiadny okamžitý vplyv na jej úroveň.

Vedci zo spomínanej americkej agentúry sledovali ľadovec niekoľko mesiacov pred oddelením od polostrova, počas čoho nedávno spozorovali, že ho drží už iba 4,5-kilometra dlhý kus ľadu. Hneď na to nasledovalo mediálne tornádo, kvôli ktorému sa začala po takmer celom internete šíriť panika, že nás čaká katastrofická udalosť. Nič z toho sa ale, samozrejme, nakoniec nestalo.

Oddelený kus bude počas nadchádzajúcich týždňov až mesiacov pod permanentným dohľadom odborníkov, aby tak vedeli lepšie predpokladať, aké následky nás čakajú z dlhodobejšieho časového horizontu.