Vedci vytvorili z hlasu realisticky vyzerajúce video. Pomohla im umelá inteligencia

Odborníkom z americkej univerzity sa podarila zhotoviť syntetická vizuálna podoba prejavu bývalého prezidenta Baracka Obamu.

Odborníkom z americkej univerzity sa podarila zhotoviť syntetická vizuálna podoba prejavu bývalého prezidenta Baracka Obamu. Využili na to niekoľko hodín trvajúce video a kapacity neurónovej siete.

Prostredníctvom asistencie umelej inteligencie tak dokázali skombinovať hlas z jedného prejavu s vizuálnou podobou jeho tváre z úplne iného prejavu, z čoho nakoniec vznikol akýsi hybrid, kde Obama rozpráva o témach, o akých v pôvodnom videu nerozprával. A aby vedeli zabezpečiť reálne vyzerajúcu synchronizáciu pohybu pier, príslušných častí tváre či celej hlavy so zvukom, museli vytvoriť algoritmus, ktorý im takú kvalitu umožní dosiahnuť.

Takéto výsledky sme doteraz ešte nevideli,” prezradil jeden z profesorov.

Neurónová sieť sa najskôr nejaký ten čas učila zo 14 hodín trvajúceho videa, kde bývalý prezident USA prednášal viacero rôznych prejavov, a keď bola dostatočne pripravená, mohla sa pustiť do práce.

Ako píše web Engadget, prvý krok zahŕňal spomínanú synchronizáciu audia s umelo vytvorenými ústami, ktoré počítač potom zakomponoval priamo do videa s tvárou Obamu, čím v podstate nahradil pôvodný pohyb pier a zároveň aj pôvodné audio. Následne z toho vznikol realistický prejav, aký sa v skutočnosti ale neodohral, čo môže pomenej technicky zdatných ľudí poriadne zmiasť.

TIP REDAKCIE
RECENZIA Honor 50: Bez Huawei, no za to s Google

Využiť, ale aj zneužiť

Pokročilá technika, akú využili vedci z University of Washington, sa preto dá aj zneužiť na manipuláciu širokých más. Pokiaľ by išlo o závažnú tému a syntetické video s prejavom významnej osobnosti zverejnia, napríklad, v televízii, naozaj len málokto by dokázal rozpoznať, že to, na čo sa momentálne pozerá, predstavuje súčasť obrovského podvodu.

Total
30
Zdieľaní
Total
30
Zdieľať