AMD útočí na Intel: Nové high-end procesory Ryzen Threadripper sú výkonné aj lacné

Výrobca mikroprocesorov z USA nám okrem bližších detailov súvisiacich s dvomi low-end kúskami z modelového radu Ryzen 3 prezradil aj chýbajúce informácie týkajúce sa high-end triedy.

Výrobca mikroprocesorov z USA nám okrem bližších detailov súvisiacich s dvomi low-end kúskami z modelového radu Ryzen 3 prezradil aj chýbajúce informácie týkajúce sa high-end triedy. AMD Ryzen Threadripper 1950X ponúkne až 16 jadier, 32 vlákien a základný takt o veľkosti 3,4 GHz (4 GHz). 

Pôjde však iba o jeden z dvoch avizovaných modelov, pričom spomínaný 1950X je ten lepší a teda aj drahší. Jeho cena by sa mala po príchode do obchodov pohybovať okolo sumy 999 dolárov, čo je oproti priamej konkurencii od Intelu podstatne menej. Ten si za nedávno predstavený procesor Core i9-7960X pýta slušných 1 699 dolárov, teda až o 700 viac, ako si pýta AMD.

Ďalší z dvojice procesorov Ryzen Threadripper, ktoré v prípade potreby umožňujú dodatočné pretaktovanie, nesie modelové označenie 1920X a má 12 jadier aj 24 vlákien, a to vrátane mierne vyššej základnej frekvencie dosahujúcej číslo 3,5 GHz (4 GHz). Ako píše ostrieľaný web The Verge, jeho cenovka je o 200 dolárov nižšia ako v prípade lepšieho modelu 1950X, čiže tu hovoríme o 799 dolároch.

Novinky dorazia na pulty spolu s kompatibilnými základnými doskami už začiatkom augusta.