Start-up OneWeb vytvorí konšteláciu satelitov, aby pripojil k internetu aj odľahlé oblasti

Hoci žijeme v 21. storočí, na Zemi ešte stále nájdeme také miesta, kde neexistuje absolútne žiadny prístup k digitálnej diaľnici. Ambiciózny start-up zo Spojených štátov amerických to však chce už onedlho zmeniť.

Hoci žijeme v 21. storočí, na Zemi ešte stále nájdeme také miesta, kde neexistuje absolútne žiadny prístup k digitálnej diaľnici. Ambiciózny start-up zo Spojených štátov amerických to však chce už onedlho zmeniť, pričom využije až niekoľko stoviek špeciálne vyrobených satelitov, vďaka čomu nadobudnú dosah aj na odľahlé oblasti.

A aby mohli svoj cieľ jedného dňa aj dosiahnuť, bolo nevyhnutné, aby pred spustením hromadnej výroby dostali zelenú od americkej organizácie FCC (Federal Communications Commission), čo sa stalo v uplynulých dňoch. OneWeb tak môže v rámci svojho projektu uskutočniť jeden z prvých a zároveň tých najdôležitejších krokov.

Produkciu dostane na starosti európska spoločnosť AirBus, nevyhnutné financie poskytne SoftBank a o vynesenie satelitov sa zase postará Blue Origin, za ktorou stojí zakladateľ populárneho e-shopu Amazon. Tá na to použije recyklovateľnú nosnú raketu New Glenn.

Zatiaľ je ale reč iba o USA, čo však na druhú stranu hneď neznamená, že bezdrôtový prístup k vysoko-rýchlostnému satelitnému internetu nedostanú iné, predovšetkým technologicky zaostalé krajiny. Jednu z hlavných prekážok momentálne predstavuje samotná regulácia.

TIP REDAKCIE
Cybertruck tento rok nepríde: Tesla má spustiť výrobu začiatkom 2023

Testovacia várka pozostávajúca z 10 satelitov by mala byť kompletná a pripravená letieť na obežnú dráhu Zeme (vo výške zhruba 1 200 kilometrov) niekedy začiatkom roka 2018, informuje web The Verge. Približne o rok neskôr poletia na orbitu aj ďalšie kúsky, kde by ich malo byť dokopy až 720, neskôr dokonca ešte viac. Web BBC spomína až 2 000 satelitov.

Total
4
Zdieľaní
Total
4
Zdieľať