Máte radi hudobné žánre ako reggae či soft rock? Váš pes pravdepodobne tiež

Ak zvyknete relaxovať tak, že si doma pustíte svoju obľúbenú hudbu nahlas, mali by ste podľa novej štúdie brať ohľad aj na svojho štvornohého chlpáča a vybrať hudobný žáner aj podľa jeho vkusu.

Ak zvyknete relaxovať tak, že si doma pustíte svoju obľúbenú hudbu nahlas, mali by ste podľa novej štúdie brať ohľad aj na svojho štvornohého chlpáča a vybrať hudobný žáner aj podľa jeho vkusu.

Možno to znie trochu šialene, no podľa výskumu etológov univerzity v Glasgowe je najlepší priateľ človeka schopný nielen hudbu vnímať, no dokonca má aj svoje obľúbené žánre.

Výberom tej správnej hudby môžete svojmu psovi zlepšiť náladu, zbaviť ho depresie alebo ho ukľudniť v stresových situáciách. Výskum prebiehal na psíkoch, ktorí sa v tej dobe nachádzali v útulku v škótskom Dumbartone, a teda neboli v ideálnom psychickom rozpoložení.

Vedci v rámci výskumu zistili, že útulkáči pri znení hudby pokojne ležali, a to dokonca bez ohľadu na žáner. Najpozitívnejšie zmeny v správaní však boli zaznamenané behom melódií reggae či soft rocku. Profesor Neil Evans však dodáva, že aj napriek najväčšej popularite týchto žánrov má každý pes svoj osobitý hudobný vkus podobne, ako my ľudia. No práve pri týchto dvoch hudobných žánroch bola srdcová frekvencia psíkov najpokojnejšia.

TIP REDAKCIE
Nemecko rozkazuje celej EÚ: Nepáči sa mu aplikácia Telegram, chce ju úplne zakázať

„Chceli sme preskúmať, ako rôzne žánre vplývajú na rôzne psychické rozpoloženia psov,“ vyjadrila sa doktora Amy Bowman. Na základe týchto zistení plánuje škótska SPCA (spoločnosť pre záchranu zvierat pozn.red.) investovať do zvukových systémov pre všetky svoje útulky. „V budúcnosti bude každé centrum schopné ponúknuť našim štvornohým miláčikom nimi povolený playlist,“ dodala Gilly Mendes Ferreira z organizácie SPCA.

Na základe výsledkov výskumu by nebolo prekvapením, keby Bob Marley (mimochodom obľúbený interpret u chlpáčov) a jeho reggae časom znelo aj v každej veterinárnej ordinácii. Ak teda máte doma aj vy svojho štvornohého miláčika, vyskúšajte, aký hudobný štýl sedí jemu. Možno sa vám bude ukľudnenie hodiť počas búrok, ohňostrojov, jázd autom alebo pri iných situáciách, ktoré na vášho psíka pôsobia stresujúco.

Total
15
Zdieľaní
Total
15
Zdieľať